Obama: Afganistan Vietnam değil

ABD Başkanı, Afganistan'daki durumun Vietnam ile kıyaslanmasına katılmadığını belirterek, ''Afganistan, Vietnam değil'' dedi.

Anadolu Ajansı 15.09.2009 - 21:02

Obama: Afganistan Vietnam değil

ABD Başkanı Barack Obama, New York Times gazetesi ve CNBC Televizyonu'na verdiği demeçte, bir gazetecinin, ''Afganistan nedeniyle Demokrat Başkan Lyndon

Johnson ile aynı kaderi paylaşacağınızdan endişe ediyor musunuz?'' biçimindeki sorusunu yanıtladı.

Obama, ''Tarihten ders çıkarmak gerekir, ancak tarihin her dönemi farklıdır. Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz. O yüzden Afganistan, Vietnam değildir'' diye konuştu.

ABD'nin John Fitzgerald Kennedy'den sonraki başkanı olan ve yüksek oy oranıyla başkan seçilen Johnson'ın beğenilirliği Vietnam'da ABD'nin kayıplarının artmasıyla azalmış ve Johnson bir kez daha başkan seçilme hakkına sahip olmasına karşın 1968 yılının kasım ayındaki seçimde aday olmamıştı.

Afganistan'daki çatışmaların arttığı ve geçen ayın 8 yıldan beri ABD'nin Afganistan'da en çok kayıp verdiği ay olduğu belirtiliyor.

CNN'in bugün yayımladığı bir kamooyu yoklamasına göre, ABD halkının yüzde 58'i Afganistan'daki savaşa karşı.

ABD kamuoyunda unutulmayan Vietnam Savaşı, George W. Bush'un başkanlığı döneminde de Irak ile kıyaslanıyordu.Afganistan'ın güneyinde Afgan ve uluslararası güvenlik güçleriyle Taliban militanları arasında çıkan çatışmalarda 27 militan öldürüldü.

Ülkenin güneyindeki Kandahar vilayeti Polis Şefi Yardımcısı Muhammed Şah Han, ''militanları sığındıkları bölgeden çıkarmak isteyen güvenlik güçlerinin Zeheri yöresinde operasyon düzenlediklerini'' söyledi.

Han, dün başlatılan ve hava kuvvetlerinin de katıldığı operasyonda 27 militanın öldürüldüğünü bildirdi.

Afganistan Savunma Bakanlığı, operasyonun sürdüğünü açıklarken, operasyonda 27 militanın öldürüldüğünü doğruladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...