Obama Rusya’ya gidiyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya ziyareti bugün başlıyor.

Haberler 06.07.2009 - 09:45

Obama Rusya’ya gidiyor

Obama, iki günlük ziyaretinde, önce bugün Devlet Başkanı Dimtri Medvedev, yarın da Başbakan Vladimir Putin’le görüşecek.

Moskova'nın Afganistan'a ilişkin Washington'a yaptıgı iki jestin hemen ardından gerçekleşecek gezide, ABD ile Rusya arasında yeni bir sayfa açılmasına calışılacak.

Obama’nın Moskova gezisi öncesinde Rusya, ABD’ye iki jest yapmış durumda. Moskova, ABD’nin, Afganistan'a Rus hava sahası üzerinden malzeme göndermesine izin verdi ve Kırgızıstan'daki Manas üssünün yeniden Amerikan kullanımına açılmasına yeşil ışık yaktı.

Bunun sonucu pozitif yönde başlayacak gezi sırasında ABD ve Rusya liderlerının, nükleer silah baslıklarının sayısının daha da azaltılması yönünde yeni süreç başlatması bekleniyor.

Obama, Rus televizyonuna verdiği demeçte, Rusya’yla yeni bir silahsızlanma anlaşmasının çerçevesinin hazırlanması için çalışacağını söyledi. Amerikan başkanı, iki tarafın nükleer silah bakımından birbirine karşı üstünlüğü olmayan bir seviyede olmalarını istediğini belirtti.

İki ülke, süresi yıl sonunda dolacak 1991 tarihli stratejik silahlarda indirim yasası’nın yerini alacak yeni bir anlaşma üzerinde uzlaşamayı umuyor.

MEDVEDEV’E ÖVGÜ PUTİN’E ELEŞTİRİ
Bu arada Obama, önemlı gezisi öncesinde yaptığı açıklamalarda Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'i bol bol överken, ülkede gerçek gücü elinde bulunduran Başbakan Vladımır Putin'e üstü kapalı eleştiriler yöneltti.

Örnegın Obama, Amerikan-Rus ilişkilerine soğuk savaş anlayışıyla yaklaşmanın yanlış olduğunu Putin'in anlaması gerektiğini ve Putin'in bır ayağınının eski sistemde, bır ayağının da yeni sistemde olduğunu söyledi.

Obama, Rusya'dan sonra İtalya'yı ve Afrika ülkesi Gana'yı da ziyaret edecek.

Sayfa Yükleniyor...