Suriye'nin kimyasal silah depolarındaki hareketlilik yaşandığı iddiaları üzerine, Batı'dan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, bir kez daha verdiği 'kimyasal silahların kullanımı kırmızı çizgimizdir' mesajınının ardından, Başkan Barack Obama da konuştu.

Obama, nükleer silahların güvenlik altına alınmasıyla ilgili bir sempozyumda, ''Bugün Esad ve onun komutası altındakilere şunu açıkça belirtmek istiyorum ki, dünyanın gözü üzerinizde..." dedi.

Obama, "Kimyasal silahların kullanımı tümüyle kabul edilemez. Bu silahları kullanmak gibi bir trajik hatada bulunursanız, bunun neticeleri olacaktır ve sorumlu tutulacaksınız. 21. yüzyılın, 20. yüzyılın en vahim silahlarıyla karartılmasına izin veremeyiz'' dedi.

Beşşar Esad rejimi tarafından daha önce yapılan açıklamalarda, ülkedeki kimyasal silahların Suriyelilere karşı olmasa da dış güçlere karşı kullanılacağı bildirilmişti. Suriye, dünyadaki en büyük kimyasal silah programlarından birine sahip.

"KİMYASAL SİLAH PARÇALARI YER DEĞİŞTİRDİ"
Bu arada, ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, ABD istihbarat yetkililerinin Suriye'nin geçen hafta içinde kimyasal silahlarını bulundurduğu birden fazla yerde hareketlilik saptadığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da Eylül ayının sonlarında yaptığı bir açıklamada, istihbarat raporlarının, Suriye hükümetinin ülkedeki

bazı kimyasal silahlarının yerlerini koruma altına almak amacıyla değiştirdiğini gösterdiğini belirtmişti.

Panetta, buna karşın ABD'nin Suriye'deki kimyasal silahların bulunduğu önemli alanların güvenli olduğuna inandığını kaydetmişti.

BM SURİYE'DEN ÇEKİLİYOR
Öte yandan Birleşmiş Milletler, Suriye'deki güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle bu ülkedeki operasyonlarını askıya almaya karar verdi.

sözcü Martin Nesirky, yeni bir emre kadar BM'nin operasyonlarını askıya alacağını belirtti.Nesirky, BM'nin ''zorunlu olmayan uluslararası personelini'' ülkeden çekmeye karar verdiğini de söyledi.

BM'nin başkent Şam'da çatışmalardan fazla etkilenen bölgelerdeki bürolarından bazılarını taşıyacağı, su ile uzun ömürlü gıda stoğu yapacağı ve tahliye planları hazırlayacağı kaydedildi.

BM haber ajansı IRIN de, 100 uluslararası personelden 25'inin bu hafta Suriye'den ayrılabileceğini duyurdu.