Obama: Olmak istediğimiz yerin yakınında dahi değiliz

ABD Başkanı Barack Obama ülkede güvenlik güçleriyle halk arasındaki güvensizliğin giderilmesi noktasında bulunmaları gereken seviyenin yakınında dahi olmadıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 14.07.2016 - 10:10

Obama: Olmak istediğimiz yerin yakınında dahi değiliz

Beyaz Saray'da Obama'nın ülkenin güvenlik birimlerinin yetkilileriyle yaptığı toplantıda, Adalet Bakanı Loretta Lynch ile "Siyahların Hayatları Değerlidir" hareketinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda aktivist, sivil
haklar hareketi liderleri ve ülkenin farklı noktalarından yerel siyasetçiler hazır bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama üç saatten fazla süren toplantının sonunda yaptığı açıklamada, halk ile güvenlik birimleri arasında oluşan güvensizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm çabalarını konuştuklarını anlattı.
Toplantının verimli geçtiğini vurgulayan Obama, ülke genelinde de kolluk kuvvetleriyle halkı bir araya getiren benzeri toplantıları yapmalarının önemini dile getirdi.

Güven eksikliğinin aşılmasında ülke genelinden gelen "kötü haberlerin" olumsuz etkisine dikkati çeken Obama, "Olmak istediğimiz yerin yakınında dahi değiliz. Siyahi toplulukların, polis departmanlarının kendilerine onurla, saygıyla ve eşitlikle hizmet ettiklerine inandıkları bir noktada değiliz" diye konuştu.

Obama, bu eksikliği gidermek için toplumun her kesiminin üzerine görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Louisiana eyaletinin başkenti Baton Rogue'da geçen hafta salı günü 37 yaşındaki siyahi Alton Sterling, bir gün sonra da Minnesota eyaletine bağlı Falcon Heights'te okul kantininde çalışan 32 yaşındaki siyahi Philando Castile, beyaz polis memurlarınca vurularak öldürülmüştü. Bu olaylar ABD genelinde birçok şehirde protestolara neden olmuştu.

Dallas'taki protestolarda, ABD ordusunun eski çalışanı Micah Xavier Johnson silahla 5 polisi öldürmüş, 7 kişiyi de yaralamıştı.

Sıkıştırıldığı garajda polisin yönlendirdiği uzaktan kumandalı robotun taşıdığı bomba ile öldürülen Jonhson'ın, kendisiyle temas kuran polise "polisin son günlerde siyahları öldürmesinin ardından özellikle beyaz polisleri öldürmek istediğini" söylediği ifade edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...