Obama'dan Türkiye'ye teşekkür

ABD Başkanı, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği adaylığına onay veren Türkiye'ye teşekkür etti.

Anadolu Ajansı 04.04.2009 - 20:29

Obama'dan Türkiye'ye teşekkür

ABD Başkanı, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği adaylığına onay veren Türkiye'ye teşekkür etti.

NATO zirvesinin yapıldığı Strasbourg'da basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Barack Obama, Danimarka Başbakanı Rasmussen'i önemli bir şöhrete sahip bir devlet adamı olarak gördüklerini

belirterek, "Başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

ABD Başkanı Türkiye'ye de Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne seçilebilmesi için onay vermesi nedeniyle teşekkür etti.

Obama, ''Koordineli bir çaba gösterildi. Türkiye'ye özellikle teşekkür etmek istiyorum. Güvenlik konularını ve kendi endişelerini dile getirdikleri, ayrıca sonunda Rasmussen'e güven gösterdikleri için'' diye konuştu.

ABD Başkanı Obama, toplantıya evsahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer başta olmak üzere, bütün NATO üyesi ülkelere, özellikle Afganistan'da gösterdikleri destek için teşekkür etti.

Obama, 21'inci yüzyılın tehditlerini karşılamak için NATO'nun kendisini reformdan geçirmesi gerektiğini belirtirken, bugünkü tehditlere karşı hiçbir ülkenin tek başına yeterli olamayacağına işaret etti. ABD Başkanı, 11 Eylül terörist saldırıları için, ''Sadece ABD'ye değil, hepimize yapılmış bir saldırıydı'' dedi.

Afganistan'da ülkelerin söz verdiği para, eğitim ve asker desteği için teşekkür eden Obama, bir gazetecinin, bu yardımın yeterli olmadığı yönündeki sözlerine karşılık, ''Bu bir bağış konferansı değildi. Zaten NATO'nun bütün müttefikleri, bir şekilde Afganistan'da ve kendi ülkelerini tehlikeye atıyorlar'' yanıtını verdi.

Afganistan'da şeriat kanunları konusundaki bir soru üzerine Obama, kadın haklarına saygının önemini vurguladı ve Afganistan'daki savaşın nedenlerinden birinin, herkes için eşitlik ve özgürlük olduğunu söyledi.

OBAMA PRAG'DA
Obama, NATO toplantılarının ardından, ABD-AB zirvesine katılmak üzere Çek Cumhuriyeti'ne geçti.

Obama, burada Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ile istifa eden Başbakan Mirek Topolanek tarafından havaalanında karşıldı. Obama'nın nükleer silahların yayılması konusuyla ilgili bir konuşma yapması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...