Obama’nın ilk sınavında hayal kırıklığı

Obama, İsrail’in Gazze saldırıları karşısında sessiz. Gerekçesi, Bush yönetiminin işine karışmamak. Ama sözleri, başta Filistinliler olmak üzere pek çokları tarafından inandırıcı bulunmuyor ve bu tavır İslam dünyasında hayal kırıklığı yaratıyor.

NTV Haber 10.01.2009 - 15:03

Obama’nın ilk sınavında hayal kırıklığı

ABD’de başkanlık koltuğuna 20 Ocak’ta oturmaya hazırlanan Barack Obama, ilk büyük kriziyle karşı karşıya.

Ekonomiden, Mumbai saldırılarına kadar birçok konuda görüş bildiren Obama, İsrail’in 11 gündür süren Gazze operasyonu karşısında sessiz.

Bu durum özellikle Obama’dan Bush yönetimine göre çok şey bekleyen İslam dünyasında hayalkırıklığı yaratıyor.

Obama konu ile ilgili yaptığı ilk açıklamasında somut bir şey söylemekten kaçındı: “Uluslararası ilişkilerdeki durum endişe verici. Gazze’deki gelişmelerle ilgili her gün bilgilendiriliyorum. Şimdiki yönetimde yer alan yetkililerle görüşmeler yapıyorum. Bu önümüzdeki günlerde de sürecek. Ancak bir kez daha tekrarlıyorum: Konu dış politika olduğunda iki farklı sesin duyulması doğru olmaz. Şu anda tek bir başkan var.”

Bu sessizlik özellikle babası Müslüman olan Obama’nın, Bush yönetimine kıyasla daha farklı bir politika izlemesini bekleyen İslam dünyasında hayalkırıklığı yaratmış durumda.

ABD’nin eski İsrail Büyükelçisi Martin Indyk ise, farklı düşünüyor.

Indyk’e göre, “ABD’nin 16 yıldır Ortadoğu’da başarısız arabuluculuk girişimleri var. Bu nedenle Obama’nın yapabilecekleri sınırlı. Washington, bölgedeki eski ağırlığına sahip değil. Bu yüzden beklentiyi düşürmek daha gerçekçi”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...