ÖSO'nun yeni hedefi IŞİD'in ikinci başkenti

Fırat Kalkanı harekatında Azez-Cerablus arasındaki sınır hattının IŞİD'den temizlenmesinin ardından harekatta yeni bir aşamaya geçiliyor. Bu aşamada amaç hattı Suriye'nin içlerine doğru genişletmek. Özgür Suriye Ordusu'nun hedefinde Halep'in en büyük ilçesi El Bab olduğu belirtildi.

Haberler - NTV Haber 06.09.2016 - 12:59

ÖSO'nun yeni hedefi IŞİD'in ikinci başkenti

Fırat Kalkanı harekatında Azez-Cerablus hattındaki 98 kilometrelik alan IŞİD'den temizlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin destek verdiği Özgür Suriye Ordusu'nun hedefinde şimdi Mare ve Menbiç arasında yer alan El Bab kasabası var.

Harekatın başladığı Çobanbey'nin 30 kilometre güneyinde yer alan El Bab, Halep'in en büyük ilçesi olması nedeniyle stratejik öneme sahip.

El Bab Suriye'de IŞİD'in Rakka'dan sonra en önemli merkezi. Örgüt bu kasabayı "ikinci başkent" olarak tanımlıyor.

Özgür Suriye Ordusu'nun El Bab'da şimdiye kadar karşılaşmadığı IŞİD direnciyle karşılaşabileceği belirtiliyor.

Bunun nedeni Cerablus, Menbiç ve Çobanbey civarından kaçan IŞİD militanlarının El Bab'a konuşlanmış olmaları.

Özgür Suriye Ordusu'nun El Bab'a saldırıya geçmeden önce ciddi şekilde güç toplaması ve yi harekat planları yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Ayrıca El Bab'ı sadece Özgür Suriye Ordusu'nun değil, PYD/YPG ile Beşşar Esad'a bağlı güçlerin de ele geçirmek istediği belirtiliyor.

Bu nedenle El Bab'ın tarafları karşı karşıya getirecek bir çatışmaya sahne olabileceği yönünde yorumlar yapılıyor.

Suriye'de IŞİD'in ikinci başkenti olarak bilinen El Bab kasabası, ÖSO, YPG ve Esad rejimi tarafından da ele geçirilmek isteniyor. 
Suriye'de IŞİD'in ikinci başkenti olarak bilinen El Bab kasabası, ÖSO, YPG ve Esad rejimi tarafından da ele geçirilmek isteniyor. 

Türkiye-Suriye sınırındaki son durum Çin'de düzenlenen G-20 zirvesinde konuşulan en önemli başlıklardan biri oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sığınmacı krizine çözüm için Suriye'de 95 kilometre uzunluğunda ve 40 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma önerisini tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca sınırda uçuşa yasak bölge ilan edilmesi önerisini ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sundu. Bayram öncesi Halep'te ateşkes ilan edilmesi için çabalar da sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan insani krizle karşı karşıya olan halep'te en kısa zamanda ateşkesin sağlanması için Türkiye, ABD ve Rusya'nın çalışma içerisinde olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...