Pakistan'da bombalı saldırı: 15 ölü

Pakistan’da yerel kabile liderlerinin bürolarını hedef alan bombalı saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybetti.

Pakistan'da bombalı saldırı: 15 ölü

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Darra Adam Khel kentinde, bomba yüklü bir araç devlet yanlısı kabile liderlerinin bürolarının bulunduğu sokakta havaya uçuruldu. Polis, saldırıda en az 15 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Polis yetkilisi Naeem Khan, Afganistan sınırındaki Hiber Paktunhava eyaletinde gerçekleşen bombalı eylemde ayrıca 30 kişinin de yaralandığını belirtti. Saldırıyı henüz üstlenen olmasada, geçmişte Pakistan ordusuna destek veren kabile liderlerine Darra Adam Khel’de saldırılar düzenlemiş olan Taliban’ın Pakistan kolunun, en son eylemde de parmağı olduğu düşünülüyor.

Darra Adam Khel, Pakistan devletinin güçlü bir otorite kuramadığı bir eyalet olarak biliniyor. Bu durumdan fayda sağlayan yerel silah üreticileri, bölgedeki kabilelere silah satıyor. Pakistanlı yetkililerle beraber hareket ederek militanlara karşı mücadele veren kabileler, aynı zamanda barış komiteleri kurarak milianların silah bırakmasını amaçlıyor.

Polis, patlamanın bir barış komitesi bürosunun önünde yaşandığını, ölenler arasında sokaktan geçmekte olan sivillerin de bulunduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...