Pakistan’da mülteci dramı büyüyor

Ordu ile Taliban arasında yaşanan çatışmalar, Pakistan’da dünyanın en büyük iç göçlerinden birinin yaşanmasına neden oluyor. Yürürlükteki sokağa çıkma yasağı, sivillerin kaçması için 7 saatliğine kaldırıldı.

Haberler - NTV Haber 10.05.2009 - 10:26

Pakistan’da mülteci dramı büyüyor

Pakistan'ın Svat Vadisi’nde, ordu ile Taliban arasındaki çatışmalar sürüyor. Son saldırılarda, 50 Taliban militanı daha öldürüldü. Bölgedeki insanlık krizi ise her geçen gün büyüyor.


Birleşmiş Milletler yetkililerine göre, Svat Vadisi’nde, dünyanın en büyük iç göçlerinden biri yaşanıyor.

On binlerce kişi çatışmalar nedeniyle bölgeyi boşalttı. Birçok sivil ise çatışmaların olduğu kentlerde mahsur kaldı.

Pakistan Hükümeti, halkın ordu ile Taliban militanları arasındaki yoğun çatışmalardan kaçmasına imkan kılmak için Svat Vadisi'nde sokağa çıkma yasağını 7 saat için kaldırdığı

Açıklamada, halktan bu süreyi bölgeden kaçmak için kullanmalar istendi.

Hükümet ayrıca, Kuzey Batı Sınır Bölgesi'nin başkenti Peşaver'de mülteci kamplarının kurulacağını bildirdi.

MÜLTECİ SAYISI YARIM MİLYONU BULABİLİR
Birleşmiş Milletler mültecilere yardım örgütü, 200 bin olarak açıklanan mülteci sayısına, çatışmalar nedeniyle yer değiştirmeye hazırlanan 300 bin kişinin daha ekleneceğini tahmin ediyor.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, çatışmalarda yerlerinden olanlara maddi destek sağlanması için harekete geçti. Yetkililer tüm dünyaya yardım çağrısı yapıyor.

Pakistan Enformasyon Bakanı Mian Iftikhar şu çağrıda bulundu: "Uluslararası kamuoyundan gazetelerde ve dijital ortamda yardım sözleri vermelerini değil, bize yardım etmek için somut adımlar atmalarını istiyorum. Bunu insani bir kriz olarak değerlendirmek lazım."

Pakistan Hükümeti kısa süre önce Taliban militanlarıyla bölgede şiddeti sona erdirmesi umulan bir anlaşmaya varmıştı. Ancak taliban Svat Vadisi'nde şeriat yasaları tamamen uygulanana dek silah bırakmayacağını söylüyor

Sayfa Yükleniyor...