Basketbolda, FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası G Grubu'nda Kıbrıs Rum Kesimi'nde oynanan Apoel-Pınar Karşıyaka maçının ardından olaylar çıktı.

Pınar Karşıyaka Genel Menajeri Nihat Mala, Nicosia Spor Salonu'nda oynanan maçın bitimiyle taraftarların saldırısına uğradıklarını, soyunma odası koridorlarında da devam eden olaylar sırasında gaz bombası atıldığını, taş ve sopalarla saldırıldığını söyledi.

Maçı 82-80 kaybeden Pınar Karşıyaka, soyunma odasında bekleyişin ardından polisin güvenliği sağlamasıyla salondan çıkarıldı ve Allekga GSP Spor Kompleksi’ne götürüldü. Kompleksin içinde ve dışında Rum polisi tedbir aldı.

İZMİR'E DÖNDÜLER
Dün akşam Kıbrıs Rum Kesimi'nde Apoel ile yaptığı maçın ardından saldırıya uğrayan Pınar Karşıyaka, İzmir'e döndü.

Antrenör Hakan Demir, sporun dışında olaylar yaşadıklarını belirterek, ''Maçın ardından çıkan olaylar sonrası soyunma odasını gitmeye çalıştık. Ancak soyunma odasının kapısında maskeli ve eli coplu taraftarlar bizi karşıladı. Zorlukla soyunma odasına girdik. Polis taraftarları tutmayı başaramadı, yetersizdi, çok organize, spor dışı bir olay yaşadık. Burada devletimizin gücü ortaya çıktı. Rum Kesimi hükümeti de uyandı ve güvenlik güçlerini artırdı. Sonuçta güvenli bir şekilde İzmir'e ulaştık'' dedi.

Oyunculardan Birkan Batuk, maçın ardından yaşanan olayların spor dışı olduğunu, birçok müdahaleye rağmen salondan ayrıldıklarını ve otele gittiklerini anlattı.

Elinden yaralanan Pınar Karşıyaka'nın kondisyoneri Erdem Günak da olayların ''kesinlikle organize'' olduğunu, yıllardır sporla uğraştığını, ancak böyle bir olayla daha önce karşılaşmadığını kaydetti.

Apoel - Pınar Karşıyaka maçında çıkan olaylarla ilgili, yetkililer NTV Spor'a açıklamalarda bulundular.

"HAYATIMIZA KASTEDİLDİ"
Takımın Antrenörü Hakan Demir ve oyunculardan Birkan Batuk, soyunma odasında esaretin devam ettiği dakikalarda anlattı:

Hakan Demir:
"Maç sonunda soyunma odasına gitmeye çalışırken, 1000 kadar seyirci sahaya girdi. Soyunma odası koridorlarına da girdikleri için arada sıkıştık, polis de yeterli değildi. Gaz bombaları ile hayatımıza kastedildi. Biz protesto olmasını bekliyorduk ama bu kadarını...

Bu kadar ciddi bir olayı yaşadıktan sonra bu gece burada kalıp kalmamaya karar vereceğiz. Kulüp yetkilileri Kıbrıs Büyükelçiliği ve dışişleriyle görüşüyor. Tehlikeli bir olay yaşadık."

Birkan Batuk:
"Patlayıcı madde ve ses bombası atıldı. Güvenlik son derece yetersizdi. Taşlarla, sopalarla, coplarla soyunma odasının önüne kadar gelindi. Ucuz kurtulduk.

2 binin üzerinde taraftara rağmen çok az polis vardı. Can güvenliğimiz yoktu ve şu an dışarıda 2 polisi görüyorum."

KAFİLE SPOR KOMPLEKSİNDE
NTV Lefkoşa Temsilcisi Selim Sayarı, Pınar Karşıyaka'nın Allekga GSP Spor Kompleksi’nin içindeki otelde konakladığını, otel içinde ve dışında polis kordonu olduğunu, yetkililerin BM Barış Gücü ile görüştüğünü söyledi.

Apoel’in fanatik bir taraftar grubuna sahip olduğunun bilindiğini ve hemen hemen her maçında olaylar yaşandığını belirten Sayarı, olaylarda 6 polisin yaralandığını belirtti.

MALA: YALNIZ DEĞİLİZ
Sayarı’nın yanında bulunan Pınar Karşıyaka Genel Menajeri Nihat Mala da, NTV Spor yayınına katıldı. Kafilede herhangi bir yaralının bulunmadığını belirten Mala, kaldıkları kompleksin içinde ve dışında büyük bir güvenlik önlemi olduğunu söyledi.

Şu an herhangi bir sıkıntı yaşamadıklaırnı belirten Mala, "Mümkün olursa biz yarın Türkiye’ye döneceğiz... Türk devleti bizim yalnız olmadığımızı hissettirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüm ve kendileri güvenlik için tüm girişimleri yaptıklarını söyledi. Devletimize teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"RUM POLİSİ KAFİLEYİ BIRAKMIYOR"
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de, NTV Spor’a şu açıklamaları yaptı:

"Olayları, çıktığı andan itibaren takip ettik ve BM Barış Gücü aracılığıyla da girişimde bulunduk. Tum Kesimi’ne, önemli sorumlulukları olduğunun iletilmesini istedik ve bu yapıldı.Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine, Türk sporcularının güvenliğinin sağlanması için kendisinin yoğun diplomatik temas trafiği uyguladığını, Devlet Bakanı Faruk Özak'ın da spor çevreleriyle yoğun temasa geçtiğini söyledi.

Egemen Bağış, konuyla ilgili olarak, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Druças ile 3 kere, AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile 2 kere, KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile 2 kere ve KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile 2 kere görüştüğünü bildirdi.

Temaslar sonucu, oyuncuların kaldığı otelin çevresinin binin üzerinde güvenlik görevlisi tarafından güvenlik çemberine alınmasının sağlandığını ifade eden Bakan Bağış, Türk oyuncuların güven içinde olduğunu ve huzur içinde uyuduklarını belirtti.

"Süreci yakından takip ediyoruz" diyen Bağış, Türk oyuncuların yarın sabah Kıbrıs'tan Atina'ya geçeceğini ve gün ortasında da Türkiye'ye döneceklerini açıkladı. Egemen Bağış ve Faruk Özak'ın yarın oyuncuları karşılama hazırlıkları yaptıkları öğrenildi.

Devlet Bakanı Bağış, AB komisyon yetkililerinin, Türk makamlarına, süreci yakından izlediklerini ve oyunculara saldıranların yargılanma sürecini de yakından takip edeceklerini bildirdiklerini söyledi.

Bağış, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konu hakkındaki hassasiyetini dile getirdiğini, gelişmeleri an ve an izlediğini ve Türk takımının tüm mensupları ile ilgili alınması gereken güvenlik önlemlerini kendisinin bizzat takip ettiğini kaydetti. Egemen Bağış, "Başbakanın talimatıyla takım oyuncularının güvenliği sağlandı" dedi.

NTV Spor'a konuştu