NTV

Referandum sonuçlarıyla ilgili Almanya'dan açıklama

ntv.com.tr

Dünya

Referandumun ardından ilk açıklama Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'den geldi. Gabriel, referandum kampanyasının sona ermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gabriel "evet" oylarının önde çıkmasının ardından sükunet çağrısı yaptı.

İlişkili Haberler

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel yaptığı yazılı açıklamada, beklendiği gibi başabaş bir sonuç çıkacağını ifade etti.

Gabriel, "En sonunda Türk halkının oyları belli olacak, serin kanlılığımızı koruma ve akılcı davranma çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Gabriel, Almanya da dahil olmak üzere çok sert geçen referandum kampanyasının sona ermiş olmasının iyi birşey olduğunu belirtti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, halk oylamasını yakından takip ettiklerini fakat Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) ilk bulguları açıklanıncaya kadar yorum yapmayacaklarını bildirdi.

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Kati Piri de ilk yorumunu sosyal medya üzerinden yaptı. Piri, "Türk halkının neredeyse yarısı 'hayır' dedi. Adilane bir seçim kampanyası olsaydı ne olurdu hayal edin" ifadesini kullandı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Türk seçmeni anayasa değişikliği hakkında oyunu kullandı. Çıkan az farklı sonuç karşısında Türkiye'de yönetim atacağı adımlarda dikkatli olmalıdır" dedi. Jagland, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ışığında hukukun üstünlüğü ilkesiyle uyum içinde yargının bağımsızlığının güvence altına alınması büyük önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

AB'DEN UZLAŞI ARAYIN ÇAĞRISI

Avrupa Birliği (AB), Türk yetkilileri, halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliğinin uygulanmasında mümkün olan en geniş kapsamlı uzlaşıyı aramaya çağırdı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, halk oylaması sonucuna ilişkin ortak yazılı bir açıklama yaptı. 

Sonucun not alındığının belirtildiği açıklamada, "usulsüzlük iddiaları" dahil Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Uluslarası Gözlem Misyonunu'nun değerlendirmesinin beklendiği kaydedilirken, "Türkiye'yi, Avrupa Konseyi'nin olağanüstü hale ilişkin de olmak üzere endişeleri ve önerilerini ele almaya teşvik ediyoruz. Halk oylamasının yakın sonucu ve anayasa değişikliğinin kapsamlı sonuçlarına bakarak, Türk yetkilileri (anayasa değişikliğini) uygulamada mümkün olan en geniş kapsamlı uzlaşıyı aramaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

ALİYEV CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I KUTLADI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında çoğunluğun değişikliği desteklemesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla aradı.

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasının başarılı geçmesi ve çoğunluğun değişikliklerin lehinde oy kullanması dolayısıyla Erdoğan'ı ve Türk halkını kutlayan Aliyev, halk oylaması sonucunun, halkın Erdoğan'ın politikalarına verdiği büyük destek anlamına geldiğini kaydetti.

Aliyev, "Şüphesiz, bu halk oylaması kardeş ülkemizin tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olacak, istikrarlı ve güçlü Türkiye'nin uluslararası arenadaki rolü ve yerini daha da güçlendirecektir" ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, Aliyev'e teşekkür ederken, liderler iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin bundan sonra da tüm alanlarda başarıyla gelişeceğine vurgu yaptı.

SANİ VE ABBAS'TAN TEBRİK TELEFONU

Katar Emiri Al Sani ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak anayasa değişikliğinin halk oylaması sonucu kabul edilmesinden dolayı tebrik etti.

ETİKETLER