Rum kesimi Troyka'ya boyun eğdi

Ekonomik krizle mücadele eden Kıbrıs Rum kesimi, Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Komisyonu’ndan oluşan Troyka’nın özelleştirme baskısı altına girdi. Rum kesimindeki 3 büyük KİT’in hisseleri en kısa zamanda özel sektöre satılacak.

NTV Haber 31.10.2013 - 14:57

Rum kesimi Troyka'ya boyun eğdi

Rumların IMF’den aldığı yüksek faizli 10 milyar Euro krediye karşılık KİT’lerin özelleştirilmesi şartı konmuştu.

Denetimler için Ada’ya gelen Troyka, Rumlardan telekom, elektrik kurumu ve liman idaresinin hisselere bölünerek özelleştirilmesini istedi.

Troyka yetkilileri, Rum hükümetinden özelleştirme konusunda takvim de talep etti. Rumlar başta IMF olmak üzere AB’ye telekomun, elektrik kurumunun ve limanlar idaresinin özelleştirilmesi konusunda hem güvence hem de takvim vermek zorunda.

Özelleştirme hareketi çerçevesinde, Rum kilisesinin en büyük hissedarı olduğu batık Helenic Bank’ın yabancılara devredilmesi de gündemde. Bu çerçevede Yunanistan’daki ekonomik kriz sırasında mali yapısı bozulan Helenic Bank’ın 60 milyon Euro tutarındaki hisselerinin, Amerikan “Third Point Offshore” adlı finans şirketine satılacağı belirtiliyor.

Başpikopos bankanın yüzdürülmesi için Troyka’dan kredi ve zaman talep ediyor ancak buna sıcak bakmayan Troyka batık bankanın özelleştirilmesini istiyor.

Troyka’ya sert tepki gösteren Başpiskopos Hrisostomos “Troyka bizi mahvetmek istiyor, daha fazla yıkıma izin vermeyeceğiz” dedi.

Açıklamalarıyla kamuoyunu yönlendiren Rum başpiskopos, ülke kaynaklarının yabancılara satılmasına seyirci kalmayacaklarını söyledi.

Özelleştirilecek KİT’lerin bağlı bulunduğu sendikalar da Troyka’ya tepki gösterdi. Sendikalar ülke genelinde eylemler yapacaklarını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...