Rum lider: Enosis kararı düzeltilmeyecek

Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, adanın Yunanistan’a ilhakı olan Enosis’in okullarda kutlanması yönündeki meclis kararının düzeltilemeyeceğini açıkladı.

01.03.2017 - 14:11

Rum lider: Enosis kararı düzeltilmeyecek

Meclis’in Enosis kararını görmezden gelen meselenin tarihteki bir olaydan kaynaklandığını savunan Anastasiadis, “Tarihimizi düzeltmemizi istiyorlar. Neyi düzelteceğiz? Tarihi mi?” diye sordu.

Kıbrıs Türk tarafının Enosis kararının düzeltilmesi yönündeki talebinin haksız bir istek olduğunu savunan Anastasiadis, “Her devletin, her halkın tarihinde hem olumlu hem de olumsuz olaylar kayıt altına alınmıştır. Dolayısıyla neyi düzelteceğiz?” dedi.

Rum meclisi aşırı sağcı ve ırkçı Elam partisinin önerisiyle adanın Yunanistan’a ilhakını öngören referandumun 67 yıl sonra okullarda anılmasını öngören bir karar almıştı.

Türk tarafında infial yaratan ve çözüm müzakerelerinin kopmasına neden olan karara Rum lider Anastasiadis’in partisi DİSİ de çekimser kalarak destek vermişti.

Siyasi gözlemciler, Anastasiadis’in Enosis kararının düzeltilmesini reddeden bu açıklamasıyla, halihazırda kopmuş olan çözüm müzakerelerinin geleceğine ağır bir darbe daha vurduğunu belirtiyorlar.

Sayfa Yükleniyor...