Rus ordusuna 780 milyar dolar ayıracak

Rusya'da seçimlere iki hafta kala başkan adayı Başbakan Putin kazanması halinde askeri stratejisini açıkladı. NATO'nun Avrupa'ya kurduğu füze kalkanını tehdit olarak gösteren Putin, 10 yıl içinde askeri harcamalar için 780 milyar dolar ayıracağını söyledi. Putin silahlanmanın Rus ekonomisinin "lokomotif" gücü olacağını vurguladı.

21.02.2012 - 11:22

Rus ordusuna 780 milyar dolar ayıracak

Putin, Rus ordusunu modernleştirme stratejisini hükümetin resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta'ya yazdığı makalede anlattı.

Birçok ülkenin 1990'lı yıllardan başlayarak ordusunu modernleştirdiğini belirten Putin, Rusya'nın o dönemde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle askeri alanda geride kaldığını belirtti.

"Her zaman göreve hazır, yeni modern bir ordu yaratmalıyız" diyen Başbakan Putin, "Aradaki bu farkı çok hızlı bir şekilde kapatmalıyız. Bütün askeri teknolojilerde yeniden zirveye oturmalıyız" dedi.

'SINIRLARIMIZDA ÇATIŞMA KÖRÜKLENİYOR'
Yabancı ülkelerin Rusya sınırındaki çatışmaları körüklediğini iddia eden Başbakan Vladimir Putin, ülke olarak buna izin vermeyeceklerini söyledi. Savunma sanayine yapacakları yatırımın diğer sektörler için de "lokomotif" görevi üstleneceğini vurgulayan Putin, bu sayede Rus ekonomisinin daha da güçleneceğini inandığını belirtti.

400 KITALARARASI FÜZE
NATO'nun füze kalkanına karşı modern bir ordu kurmayı planlayan Putin, askeri stratejisi çerçevesinde 10 yıl içinde Rus ordusunu şunları kazandırmayı planlıyor: 400 kıtalararası balistik füze, 8'i atom bombası taşıyabilen toplam 28 denizaltı, 50'den fazla modern savaş gemisi, 600 modern savaş uçağı ve 1000'den fazla savaş helikopteri.

Putin makalesinde Rusya'nın NATO füze kalkanına alternatif bir füze kalkanı oluşturulması gerektiğini de belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...