Saharov ödülü simge seyyar satıcının

Avrupa Parlamentosu Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödül'ü "Arap Baharı"nın esin kaynağı olan beş aktiviste verildi. Ödülü alanlar arasında bedenini yakarak Tunus'ta devrim kıvılcımını ateşleyen seyyar satıcı Muhammed Buazizi de bulunuyor.

27.10.2011 - 15:48

Saharov ödülü simge seyyar satıcının

Ödüle değer görülenler arasında Ocak ayında ölümüyle Arap Baharı'nı başlatan kişi olarak tarihe geçen Tunuslu Muhammed Buazizi de bulunuyor.

Seyyar satıcı bir genç olan Buazizi, Tunus'un Sidi Buzid kentinde yoksulluk ve pahalılık yüzünden 17 Aralık 2010 tarihinde kendini ateşe vermiş ve bir süre sonra kaldırıldığı hastanede hayata veda etmişti.

Sovyetler Birliği döneminde yetişmiş fizikçi ve rejim aleyhtarı Andrei Saharov adına verilen "Düşünce Özgürlüğü Ödülü" 50 bin euro para armağanını da içeriyor.

Bu yılki ödüle değer bulunan diğer isimler ise, 6 Nisan gençlik hareketinin kurucusu Mısırlı Esma Mahfuz, Libyalı muhalif Ahmed el-Zübeyr el-Sanusi ve halen Suriye'deki ayaklanmada rol alan avukat Razan Zeytune ile karikatürist Ali Ferzat.

Esma Mahfuz'un internet üzerinden yaptığı özgürlük çağrıları, yüzbinlerce kişi tarafından izlenmiş ve başlattığı hareket Kahire'nin Tahrir Meydanı'ndaki protestolara esin kaynağı olmuştu.

Esma Mahfuz, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ülkeden ayrılmasından sonra işbaşına geçen askeri liderlere hakaret ettiği suçlamasıyla gözaltına alınmış; ancak doğan protestolar üzerine serbest bırakılmıştı.

Libyalı muhalif Ahmed el-Zübeyr el-Sanusi ise, Muammer Kaddafi'ye muhalefet ettiği için 31 yılını hapiste geçirdi.

Suriyeli avukat Razan Zeytune, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı başlatılan ayaklanmayı düzenleyen komitenin liderlerinden biri. Ünlü karikatürist Ali Ferzat ise, Ağustos ayında güvenlik güçlerinin şiddetli dayağına maruz kalmış ve iki eli birden kırılmıştı.

LEYLA ZANA'YA DA VERİLMİŞTİ
Avrupa Parlamentosu'nun Saharov Ödülü, 1988 yılından bu yana, insan hakları ve demokrasi mücadelesine önemli katkılarda bulunan kişilere veriliyor.

Geçmiş yıllarda Güney Afrika'nın ilk siyah Cumhurbaşkanı Nelson Mandela ve eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan da Saharov Ödülü'ne değer bulunmuştu. Saharov Ödülü, 1995 Yılında da Leyla Zana'ya verilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...