ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Obama'nın gündeminde Suriye'deki iç savaş, İran'ın nükleer programı, İsrail'in güvenliği ve El Kaide terör örgütü vardı.

Suriye'nin kimyasal silahlarını imha taahhüdünü yerine getirmesini sağlamak için BM'den güçlü bir karar çıkması gerektiğini belirten ABD Başkanı Barack Obama, uluslararası toplumun kimyasal silahların kullanımına yasak getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Suriye'de 21 Ağustos'taki sinir gazı saldısında yüzlerce çocuğun öldüğünü belirten Obama, "Çocukların sinir gazıyla öldürüldüğü bir yerde nasıl davranacağız, savaşa dahil olacak mıyız? Adalet arayışında BM'nin konumu ve rolü ne olacaktır? BM uluslararası temel hukuk kurallarını uygulayarak, kimyasal silahların 21. yüzyılda kullanılamayacağını göstermeli" şeklinde konuştu.

'ÇIKARLARIMIZ İÇİN ASKERİ GÜÇ KULLANIRIZ'
ABD Başkanı Obama, Suriye'nin söz verdiği kimyasal silah anlaşmasına sadık kalması için BM Genel Kurulu'nda güçlü bir karar tasarısına ihtiyaç olduğunu söyledi. Obama, "Biz ABD olarak, diplomasının başarısız olduğu noktada, tehlikeyi geçiştirmek için askeri müdahaleden yanayız. ABD, Ortadoğu ve Afrika'da çıkarlarını ve küresel çıkarları korumak için askeri güç kullanmaya hazır" dedi.

'İRAN NÜKLEER SİLAHA ULAŞMAMALI'
ABD Başkanı Barack Obama, İranın nükleer programıyla ilgili de şunları söyledi: "İran, ABD'nin kendi işlerine karıştığına inanıyor ancak biz İran'ın nükleer silahlara ulaşmasını istemiyoruz. İran enerji sağlamak için nükleer projelerini geliştirebilir. İran'ın nükleer programında diplomasinden yanayım."

Obama, İsrail'in güvenliğinin de ABD'nin asla vazgeçemeyeceği bir konu olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, bazı aşırı güçlerin dünyaya barış gelmesini istemediğini söyleyerek, "El Kaide faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.