Sarkisyan: Dialog sürecinin uzamasına karşıyız

Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, Türkiye ile başlayan dialog sürecinin uzamasına karşı olduklarını açıkadı.

21.05.2009 - 10:20

Sarkisyan: Dialog sürecinin uzamasına karşıyız

BAKÜ - Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, ülke parlementosunda Türkiye ile ilişkilerde gelinen noktayı değerledirdi.

Erivan’ın Türkiye ile diyalog konusundaki tavrının defalarca açıklandığını hatırlatan Ermeni Başbakan, "Ermeni halkı ve diaspora örgütlerimiz de bilmeli ki Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde Ermenistan yönetimi olarak hiçbir ön koşul kabul etmiyoruz. Uluslararası camia ve özellikle önde gelen ülkeler de temel prensiplerimizden haberdar" şeklinde konuştu.

Diplomatik ilişkilerin normalleşmesini gerektiren tüm işlemlerin parlamento onayı ile gerçekleştirileceğini vurgulayan Sarkisyan, "Dolayısıyla kamuoyu tüm süreci takip edebilecek. Erivan yönetimi kendi çıkarlarını sonuna dek savunacak. Ayrıca Ekim’de yapılacak Ermenistan-Türkiye futbol maçına dek diyalog süreci ve sınırın açılma zamanlaması konuları da netlik kazanmış olacak. Tabii ki, Erivan olarak sürecin uzamasına karşıyız. Sonbaharda Türkiye’de yapılacak karşılaşmayı da tüm sorunları tamamen çözmek adına, iyi bir şans olarak görüyoruz" dedi.

"Soykırımın dünyada tanıtılması sürecinde ise özellikle aktif adımlar atacağız. Süreç kesinlikle durdurulmayacak" diye vurgulayan Sarkisyan, 1915 olaylarının unutulmayacağını kaydetti. Ermeni başbakana göre, ‘soykırım’ adına faaliyette bulunan tüm örgütlerin çalışmalarının kapsamlı bir şekilde sürdürülmesine dikkat edilecek.

Dağlık Karabağ konusuna da Erivan yönetimi olarak daha fazla zaman ayıracaklarını ifade eden Başbakan Sarkisyan, "Karabağ iç ve dış siyasetimizin temel öğesidir. Bölgeye yönelik ekonomik destek artarak devam edecek. Bizler için Karabağ Ermenilerinin refah düzeyi ön planda olacak" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...