Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük trajedisinin yaşandığı, Avrupa Parlamentosu ile Lahey'deki mahkemenin soykırım olarak tanıdığı Srebrenitsa'da katledilen 8 bin erkeğin toplu mezarlarda bulunan cenazeleri, her yıl geniş katılımlarla düzenlenen anma törenlerinde Potoçari'deki şehitler mezarlığına defnediliyor.

Potoçari'deki mezarlığa yaklaşık 200 metre mesafedeki tepede arazisi bulunan Sırp ailesi tarafından bir süre önce kilise inşaatı başlatıldı. Kısa sürede temeli tamamlanan kilisenin inşaatının bulunduğu alana büyükçe bir haç da dikildi.

Doğum tarihleri farklı, ancak mezar taşlarındaki ölüm tarihleri aynı; '11 Temmuz 1995...' 7 binin üzerinde mezarın bulunduğu şehitliğin üst kısmına yaptırılan kiliseyi ''provokasyon'' olarak nitelendiren Srebrenitsa kurbanlarının yakınları, inşaatı durdurmak için girişim başlattı.

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç ve kurbanların diğer yakınları, aralarında imza toplayarak, kilisenin 'soykırımın sembolü' olan Potoçari'deki mezarlığın yakınına inşa edilmemesi için Türkiye, ABD, Fransa, Almanya ve Rusya'nın Saraybosna'daki büyükelçilikleri ile Bosna-Hersek'in Dinlerarası Konseyi, AB'nin Bosna Hersek'teki Yüksek Temsilciliği (OHR), Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ve Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Mustafa Muyezinoviç'e dilekçe gönderdi.

İNŞAAT DURDURULDU
Kurbanların yakınları, Srebrenitsa Belediyesi’ne de kilise inşaatının durdurulması için başvurdu. Belediye ekipleri, kilisenin izinsiz yapıldığı gerekçesiyle inşaatının durdurulmasına karar verdi.

Srebrenitsa Belediyesi Başkanı Yardımcısı Çamil Durakoviç, yaptığı açıklamada, Potoçari'deki şehitliğin Boşnaklar için ''kutsal'' bir yer olduğunu belirterek, kilise yapma girişimini bir provokasyon olarak nitelendirdi. Arazinin sahipleri olan aileyle görüştüklerini, ancak ortak bir sonuca varamadıklarını ifade