Sudan'da çocuk felci aşısına darbe

BM, Sudan'ın sorunlu iki eyaleti Güney Kordofan ve Mavi Nil'de 165 bin çocuğu çocuk felcine karşı aşılamak amacıyla başlatacağını duyurduğu kampanyayı gerçekleştiremedi.

Anadolu Ajansı 12.11.2013 - 10:06

Sudan'da çocuk felci aşısına darbe

BM insani operasyonlar direktörü John Ging, BM Güvenlik Konseyi'ne konuya ilişkin verdiği brifingin ardından açıklama yaptı.

Ging, Sudan tarafından 5-12 Kasım tarihlerinde yapılacağı ilan edilen aşılama kampanyasının tüm teknik düzenlemeleri konusunda, Sudan hükümeti ve söz konusu iki eyalette hükümet güçlerine karşı savaşan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SHKH-Kuzey) adlı örgüt arasında daha önceden anlaşmaya varılmış olduğunu hatırlattı.

Ging, Güney Sudan tarafından desteklenen SHKH-Kuzey örgütünün hükümetle son bir toplantı yapmakta ısrar etmesi ve hükümetin de bunu kabul etmemesi üzerine aşılama kampanyasının gerçekleştirilemediğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'ne verdiği brifingin içeriğinden bahseden Ging, üye ülkelerden yardım görevlilerinin Güney Kordofan ve Mavi Nil eyaletlerine girmelerini ve gençleri aşılamalarını sağlayacak bir yol bulmalarını istediğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...