'Suriye iç savaşa sürükleniyor'

Ortadoğu uzmanı Robet Fisk, son yaşanalar doğrultusunda Suriye'de bir iç savaşın yaşanabileceğini yazdı.

27.04.2011 - 17:10

Kuzey Afrika ve Ortadoğu'yu saran Arap Baharı, Tunus ve Mısır'da, çok da fazla kan dökülmeden iktidar değişikliklerini beraberinde getirmişti. Ancak önce Libya'da daha sonra da Suriye'de yaşananlar bu durumun değiştiğini ortaya koyuyor. Libya'da gösteriler kısa sürede Kaddafi yönetimi ile muhaliflerin karşı karşıya geldiği bir iç savaşa dönüştü. Suriye'de de bir aydan beri devam eden gösteriler, bu hafta başında tankların eylemlerin merkezindeki Dera kentine girmesiyle bir başka boyuta taşındı.

Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, yazdığı son makalesinde Suriye'de yaşananların bir iç savaşa dönüşebileceğini öne sürdü.

Her gece Suriye televizyonlarında, olaylar sırasında 'silahlı çeteler' tarafından öldürülen güvenlik görevlilerinin görüntülerine yer verildiğine dikkat çeken Fisk yazısında şu tespitlerde bulundu:

"Bu korkunç görüntülere şüpheyle yaklaşmak mümkün. Ne de olsa, cenazelerde ateş açılması hükümetin silahlı polislerinin imtiyazıydı, 'silahlı çeteler'in değil. Ancak bu haberler önemli. Çünkü eğer askerler, yakınlarını gizli polisin elinde yitiren ailelerin intikamı sonucu öldürüldüyse, bu, muhalefetin kendilerine saldıranlara karşı güç kullanmaya hazır olduğunu gösterir. Ve eğer gerçekten, Suriye sokaklarında silahlı gruplar varsa, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın iktidarı, iç savaş yolunda ilerliyor demektir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...