Suriye'de bir ayda 100 bin kişi kaçtı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, ağustos ayında Suriye'deki şiddet olaylarından 100 binden fazla kişinin kaçarak komşu ülkelere sığındığını açıkladı. Çin ise, çözümün Suriye halkından gelmesi gerektiğini belirtti.

05.09.2012 - 13:00

Suriye'de bir ayda 100 bin kişi kaçtı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Melissa Fleming, geçtiğimiz ağustos ayında Suriye'deki şiddet olaylarından 103 bin 416 kişinin kaçarak komşu ülkelere sığındığını söyledi. BM, Suriye'deki şiddet olaylarından kaçarak çevre ülkelere sığınan mülteci sayısının da 235 bini geçtiğini belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı sayısının 80 bini aştığını, Ankara'nın toplam 150 bin sığınmacıyı barındırmak için hazırlık yaptığını açıkladı. BM'nin Suriyeli sığınmacılar raporuna göre, Ürdün'e giden sığınması sayısı da 77 bini aştı. Ürdün'e her gün bin kişi giriş yapıyor. BM, Suriye'nin güney komşusu Ürdün'ün de 150 bin sığınmacıyı kabul etmek için hazırlıklara başladığını belirtti.

'ULUSLARARASI YARDIMA ACİL İHTİYAÇ VAR
BM'nin yeni Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi de, Suriye krizi konusunda BM Genel Kurulu'nda ilk kez konuştu. Suriye'deki durumun acil olduğunu belirten Brahimi, "Acil harekete geçilmeli, uluslararası toplumun yardımlarına çok acil şekilde ihtiyaç var'' dedi.

"Suriye'nin geleceğini başkaları değil, kendi halkı inşa edecek'' diyen BM Suriye Özel temsilcisi Brahimi, birkaç gün içinde önce Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'yi Kahire'de ziyaret edip, biran önce Suriye'ye geçmeyi planladığını söyledi.

BAN'DAN TEŞEKKÜR
Katılımın az olduğu Genel Kurul'da bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, bu zor görevi kabul eden Lakhdar Brahimi'ye teşekkür etti. İran gezisine de değinen Genel Sekreter Ban, Suriye'de şiddetin iki taraflı durdurulması gerektiğini, ülkede insani durumun vahim olduğunu, planlanan 180 milyon dolarlık yardımın sadece yarısını toplayabildiklerini belirterek, acil yardım miktarının yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

'ÇÖZÜM SURİYE HALKINDAN GELMELİ'
Suriye'deki krizle ilgili bir açıklama da Çin'den geldi. Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı, Suriye'ye olası dış müdahalelere karşı olduklarını yineleyerek, çözümün Suriye halkından gelmesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı, Pekin'in birçok ülkeyle beraber Suriye'de geçiş dönemini destekleyebileceğinin altını çizerek, çözüm için hazırlanacak program ve tasarıların Suriye halkının kendisinden gelmesi gerektiğini belirtti.

ABD ve Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeler olduğunu hatırlatan Çin Dışişleri Bakanı, Suriye sorununda BM'nin temel prensiplerinden olan "ülkelerin içişlerine karışmama" hususunda hassas olunması gerektiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...