İlişkili Haberler

İngiliz The Times gazetesi, Suudi Arabiszan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Filistin lideri Mahmud Abbas'a Ortadoğu barış planı konusunda baskı yaptığını öne sürdü.

The Times gazetesi haberinde hem Filistin lideri Mahmud Abbas'ın hem ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner'in son dönemde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a yaptığı ziyaretleri hatırlattı.

Gazeteye göre, Filistin lideri Abbas'ın Riyad temasları sırasında Kushner öncülüğünde hazırlanan Ortadoğu barış planı gündeme geldi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Abbas'a "Trump planı açıkladığında ABD'liler ne önerirse kabul et ya da istifanı ver" dediği öne sürüldü.

İngiliz The Times gazetesi, Kushner'in ekim ayı sonunda Riyad'a yaptığı sürpriz ziyarete dair de ayrıntılara da yer verdi.

Kushner ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasındaki görüşmenin gece geç saatlere kadar devam ettiğini yazan gazete, iki ismin Ortadoğu barış planı üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

Gazeteye göre plan 2018'in ilk aylarında açıklanabilir. Times'a göre barış planının hayata geçmesindeki temel amaçlardan biri de, İsrail'le birlikte İran'a karşı daha iyi bir koordinasyon sağlamak.

Prens Selman uluslararası arenada etkinliğini artırırken, iç siyasette de gündemde yolsuzluk soruşturması var.

"RAKİPLERİNİ ORTADAN KALDIRIYOR"

Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah el-Muallimi gözaltına alınan prens, üst düzey görevliler ve milyarder işadamlarının adil yargılanacağını söyledi.

Soruşturma, Prens Selman’ın rakiplerini ortadan kaldırarak iktidarını güçlendirme çabası olarak yorumlanıyor.