Suudi tankları Yemen'de!

Hafta sonu Yemen'in liman kenti Aden'e konuşlanan zırhlı araçların ve tankların, Husilerin elinde bulunan 'al-Anad' isimli askeri üssün ele geçirilmesi için kullanıldığı iddia ediliyor.

Haberler - ntv.com.tr 04.08.2015 - 09:42 | Son Güncelleme : 04.08.2015 - 09:46

Suudi tankları Yemen'de!

Hükümet güçleri Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri, ülkenin liman kenti Aden'in kuzeyindeki 'al-Anad' isimli askeri üssü Husilerin elinden geri aldığını iddia etti.

Saldırı esnasında bölgeye hava saldırısı düzenleyen Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerinin çatışma bölgesine tank ve zırhlı araçların yer aldığı kara birlikleri gönderdiği de gelen iddialar arasında. 

KOALİSYON GÜÇLERİ ADEN'DE

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan merkezli Al Hayat gazetesi onlarca tank, zırhlı araç ve çoğunluğu Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait 1.500 askerin Aden'e ulaştığını duyurmuş, AFP'ye konuşan Suudi yetkililer çıkartmayı doğrulamıştı.

Hafta sonu, kente ulaşan birliklerin al-Anad'da düzenlenen saldırıda yer alıp almadığına dair resmi bir açıklama ise bulunmuyor.

Bölgedeki tank ve zırhlı araçların Husilere karşı başlatılan operasyonda koalisyon güçleri tarafından kullanıldığı iddia ediliyor.
Bölgedeki tank ve zırhlı araçların Husilere karşı başlatılan operasyonda koalisyon güçleri tarafından kullanıldığı iddia ediliyor.

"ARAÇLAR KOALİSYON PERSONELİ TARAFINDAN KUMANDA EDİLİYOR"

AP'nin askeri kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre, rejim güçleri ve Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri içinde tank ve zırhlı araçları kullanabilecek eğitimli personel bulunmadığı için askeri üsse düzenlenen saldırı sırasında bu araçlar koalisyon güçlerinin personeli tarafındankullanıldı. 

Bir süredir askeri üssü elinde tutan Husi isyancılardan da operasyonun ardından herhangi bir açıklama gelmedi.

2014 yılının Eylül ayında başlayan çatışmalar, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerinin müdahil olmasıyla derinleşmiş ve düzenlenen hava saldırılarından siviller de nasibini almıştı.

Sayfa Yükleniyor...