Talat: ABD bize karşı çok sıcak

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile görüştü.

16.04.2009 - 13:42

Talat: ABD bize karşı çok sıcak

Amerikalı üst düzey bir diplomatik kaynak, ''ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapıcı çabalarını desteklediklerini'' söyledi.

Talat ile Clinton’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesi yarım saatten biraz fazla sürdü.

Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Talat, Başkan Barack Obama yönetiminin Kıbrıs Türkleri’ne yaklaşımının çok sıcak olduğunu söyledi.

Talat, Kıbrıs sorununun 2009 sonuna kadar çözülmesi çağrısını yaparken, Kuzey Kıbrıs’ta hafta sonu yapılacak seçimi kim kazanırsa kazansın, Kıbrıs politikasının değişmeyeceğini anlattı.

Talat, adadaki Türk askeri konusunun Clinton görüşmesinde gündeme gelmediğini belirtererk, "Türk askeri Kıbrıs sorununun nedeni değil ki, niye çekilsin? Önce sorun çözülecek” dedı.

Talat-Clinton görüşmesinin ardından Türk, Yunan, Kıbrıslı Türk ve Rum gazetecilerine tele-konferans yöntemiyle bilgi veren ABD Dışişleri Bakanlığının üst düzey yetkilisi, ABD'nin, Kıbrıs'ta, ''BM'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde, adanın iki bölgeli ve iki toplumlu bir yapıda birleşmesi için sürdürülen müzakereleri desteklediğini'' belirtti.

BİZ TEK DEVLET TANIRIZ
Clinton'ın, Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu ile geçen haftalarda Prag'da yapılan AB-ABD zirvesi sırasında bir araya geldiğini hatırlatan yetkili, bu çerçevede Clinton'ın Talat ile görüştüğünü ve Kipriyanu ile gelecek hafta bir daha bir araya geleceğini kaydetti.

Amerikalı yetkili, ABD'nin Kıbrıs'ta sadece tek bir devleti tanıdığını, onun da ''Kıbrıs Cumhuriyeti'' (Kıbrıs Rum Yönetimi) olduğunu, ancak Türk tarafıyla da yakın ve düzenli temas içinde olduklarını söyledi.

Clinton ile Talat'ın dün yaptıkları görüşme hakkında da, ''yapıcı bir görüşme oldu'' diyen yetkili, ''Talat'ın yapıcı çabalarını destekliyoruz'' dedi.

Rum lideri Dimitris Hristofyas'ın da liderliğini ''selamladıklarını'' belirten yetkili, Talat ve Hristofyas'ın cesaret ve bilgeliğini cesaretlendirdiklerini ve bunun çözüm sürecinde gerekli olacağını anlattı.

ABD'nin Kıbrıs için özel bir temsilci atamayı planlayıp planlamadığının sorulması üzerine üst düzey yetkili, ''bunun zamanı gelebilir, ancak o zaman şimdi değil. En iyi çözüm Kıbrıslılar arasında varılacak olandır. Ancak hiçbir ihtimali göz ardı etmiyoruz'' dedi.

Yetkili, ABD'nin, Kıbrıs'a ilişkin kendi özel planının da bulunmadığını vurgulayarak, Washington'ın BM'nin çabalarını desteklediğini belirtti.

KKTC üzerindeki izolasyonların sorulması üzerine de ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Kıbrıs Türk liderlerinin cesaretlerinden dolayı teşvik edilmeleri gerektiğini ve Kıbrıs Türk liderlerine saygı duyduğunu anlattı. Yetkili, ABD'nin Kıbrıs'ta hem Türk, hem Rum tarafı için programı olduğunu kaydederek, adada çözüm aranırken Kıbrıs Türk toplumunun desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...