Taliban askeri üsse saldırdı

Pakistan'ın Karaçi kentinde dün gece donanmaya yönelik saldırı düzenlendi.  Saldırıda 12 asker ve 2 militan öldü.

23.05.2011 - 09:46

Taliban askeri üsse saldırdı

Donanmadan yapılan açıklamada açıklamada, 15 kadar militanın otomatik silahlar ve el bombalarıyla Mehran donanma merkezine düzenlediği ve 16 saat süren saldırıda 12 askerin öldüğü kaydedildi. Saldırıda 14 asker yaralanırken, 2 miltan da öldürüldü.

Donanma sözcüsü, askeri üste çıkan yangının söndürüldüğünü, saldırıda donanmaya ait üç adet ''P-3C Orion'' tipi askeri uçağın ağır hasar gördüğünü belirtti.

Saldırıyı, Amerikan komandolarınca Mayıs ayı başında öldürülen terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'in "intikamını almak için" Pakistan Taliban Örgütü (TTP) üstlendi.

Pakistan Taliban Örgütü sözcüsü İhsanullah İhsan, telefonla AFP'ye yaptığı açıklamada, ''Karaçi'deki saldırıyı üstleniyoruz'' dedi.

El Kaide lideri Bin Ladin'in öldürülmesinden sonra intikam yemini eden örgütün sözcüsü, ''Usame'nin ölümünden sonra daha güçlü saldırılar düzenleyeceğimiz konusunda uyarmıştık'' ifadesini kullandı.

Karaçi'de donanma subaylarını taşıyan iki servis otobüsüne geçen ay düzenlenen bombalı saldırıda 5 asker ölmüş, 56 asker yaralanmıştı.

OTOYOL KÖPRÜSÜ HAVAYA UÇURULDU
Pakistan Talibanı, bugün düzenlediği ikinci saldırı ile federal başkent İslamabad ile Hayver Paktunva Eyaletinin başkenti Peşaver'i birbirine bağlayan otoyol üzerinde bulunan köprüyü havaya uçurdu.

Güvenlik kaynakları, Taliban militanlarınca saldırı düzenlenen köprünün Peşever'in 50 kilometre doğusundaki Novşera'da olduğunu belirtti.

Ölü ya da yaralı sayısı hakkında bilgi verilmezken polisin trafiği açmak için araçları devlet kara yoluna yönlendirdiği kaydedildi.

Pakistan'da terör örgütü El Kaide lideri Usame bin Ladin'in mayıs ayı başında Amerikan komandoları tarafından öldürülmesinin ardından Taliban militanlarının kanlı saldırıları arttı.

Bu tarihten sonra ülkede meydana gelen saldırılarda çoğunluğu güvenlik görevlisi 150'ye yakın kişi hayatını kaybetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...