Taliban’dan çocuk aktiviste saldırı

Pakistan’da kız çocukların okutulması için kampanya yürüten 14 yaşındaki Malala Yusufzay, Taliban tarafından başından vuruldu. Küçük kız hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

10.10.2012 - 09:59

Taliban’dan çocuk aktiviste saldırı

Taliban, 14 yaşındaki çocuk aktivist Malala Yusufzay'ı, Svat Vadisi'nde Mingora şehrindeki okulundan eve dönerken başından vurdu. Hastaneye kaldırılan Yusufzay, daha sonra tedavi için Peşaver’e götürüldü. 

Ameliyat edilen Malala Yusufzay’ın başındaki mermi çıkartıldı. Beynine zarar vermeyen kurşunun çıkarıldığını belirten doktorlar, Yusufzay'ın bir süre daha uyutulacağını ifade ettiler.

Çocuk aktivist için bir ambulans uçağın bekletildiği, Malala'nın gerekli görüldüğü durumda Birleşik Arap Emirlikleri ya da Avrupa'ya gönderileceği bildirildi.

Bu arada, saldırı sırasında bir öğrencinin daha yaralandığı öğrenildi.

BBC'ye açıklama yapan Taliban sözcüsü, saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini açıkladı. Sözcü,  Taliban karşıtı ve laik olduğu için Yusufzay'a saldırdıklarını söyledi.

SALDIRIYA KINAMA
14 yaşındaki aktiviste yapılan saldırı, Pakistan'da siyasetçi, sivil toplum örgütleri ve medya tarafından kınandı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, saldırının Pakistan'ın İslamcı militanlarla mücadelesini ve hükümetin kadınların eğitime katılması konusundaki kararlılığını sarsmayacağını söyledi. 

Malala’nın kızı gibi olduğunu ifade eden Başbakan Raja Pervez de "Bu saldırıyı gerçekleştiren zihniyete karşı mücadele etmek zorundayız. Eğer bu zihniyet devam ederse, hangimizin kızı güvende olabilir" dedi.

‘CESARETİ MERMİYLE SUSTURMAK İSTİYORLAR’
Pakistan İnsan Hakları Komisyonu'ndan üst düzey yetkili Kamile Hayat da, olayı "Cesareti mermiyle susturmaya çalışan bir saldırı" sözleriyle değerlendirdi.

Taliban’a karşı çıkan Yusufzay’ı öven Hayat, bu saldırının diğer ailelerinin kız çocuklarının Taliban'a karşı gelmesine engel olmaya itebileceği konusundaki endişelerini de dile getirdi.

DÜNYADAN TEPKİ YAĞDI
Saldırı uluslararası medyada da geniş yer bulurken, ABD Başkanı Barak Obama ve bazı batılı liderler saldırıyı kınadı.

ŞERİAT UYGULANDI
Svat Vadisi'ni 2007'nin sonlarında ele geçiren Taliban, 2009 yılına kadar bölgeyi yönetti. Bu sürede vadide Şeriat hukuku uygulandı.

Bu dönemde kız okulları kapatılırken, araçlarda müzik çalınması da yasaklandı.

Vadiden çıkarılan Taliban, zaman zaman saldırılar gerçekleştirdi. Bölgeden kaçan binlerce kişi, daha sonra evlerine döndü.  

ÖDÜL DEŞİFRE ETTİ
Taliban’ın bölgeye geldiği sırada 11 yaşında olan Malala Yusufzay, bu dönemde günlük yazmaya başladı.

Yusufzay, BBC'nin Urduca servisine yaşadıkları bölgenin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarıyla yaşamanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili yazdığı günlükle gündeme gelmişti.

“Gül Makai” ismiyle kaleme aldığı yazıları dünyanın ilgisini çekince Yusufzay, New York Times gazetesinin belgeselinde yer almıştı.

Küçük aktivist, kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadele nedeniyle geçen sene Pakistan hükümetinin ilk Ulusal Barış Ödülü almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...