İngiltere'de yürütülen ateist kampanyaların baş aktörü biyolog Richard Dawkins, Papa’nın İngiltere ziyareti öncesi Papa 16.Benedict’e dava açmaya hazırlanıyor.

İlişkili Haberler


‘Tanrı Yanılgısı’ kitabıyla milyonlar satan yazar Dawkins, insanlığa karşı işlediği suçlardan ötürü Papa’ya yasal alanda saldırmayı plandığını açıkladı.

Dawkins başka bir ateist yazar olan Christopher Hitchens’la beraber hazırladıkları dosyadada Papa’yı Katolik Kilisesi’ndeki çocuk tacizi olaylarını örtbas etmekle suçlamaya hazırlanıyor.

Güçlerini Papa’nın tutuklanması için birleştiren yazarlar, 1998’de Şilili diktatör Augusto Pinochet’in İngiltere ziyareti sırasında tutuklanması sağlayan yasadan yararlanmayı planlıyor.


Papa geçtiğimiz günlerde Amerika, İrlanda ve Almanya’daki kiliselerde meydana gelen çocuk tacizi vakaları nedeniyle taciz kurbanlarından özür dilemişti.

BİRLEMİŞ MİLLETLER TANIMIYOR İDDİASI
16-19 Eylül tarihleri arasında İngiltere'yi ziyaret edecek olan Papa’nın, Vatikan Devlet Başkanı olarak diplomatik dokunulmazlığı bulunuyor. Ancak Hitchens ve Dawkins Papa’nın Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak tanınmış bir devlet başkanı olmadığını iddia ediyor.

Davanın avukatları Geoffrey Robertson ve Mark Stephens, yaptıkları açıklamada davayı ilk olarak Kraliyet Savcılık Servisine götüreceklerini daha sonra gelişmelere göre Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladılar.