Timoşenko'ya özgürlük kararı yine çıkmadı

Ukrayna'da halen tutuklu bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasına olanak tanıyacak tasarı parlamentoda reddedildi. Bu karar AB ile Ukrayna ilişkilerinin daha da gerilmesine neden olacak.

21.11.2013 - 15:21

Timoşenko'ya özgürlük kararı yine çıkmadı

Kronik bel ağrıları çeken Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko'nun tedavi amacıyla Almanya'ya gitmek üzere serbest bırakılması için parlamentoya sunulan tasarı reddedildi.

Oylama sırasında ''Ayıp!" ve "Rezalet!'' diye sloganlar atan muhalif milletvekilleri, Timoşenko'nun serbest bırakılması için Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e kararname çağrısında bulundu.

Tasarının reddedilmesinden sonra parlamentoda duygusal bir konuşma yapan muhalefet lideri Arseniy Yatsenyuk, Yanukoviç'i "Ukrayna'nın AB ile yakınlaşmasına engel olmakla" suçladı.

İki aydır devam eden lobi faaliyetlerine rağmen Devlet Başkanı Yanukoviç'in Bölgeler Partisi milletvekilleri, parlamentoya sunulan 6 tasarıya da ret oyu vermişti.

Parlamentodaki oylama, Ukrayna'nın AB'ye üyelik sürecinde önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyordu.

Devlet Başkanı Yanukoviç'in hala Timoşenko'yu affetmek ya da tasarının gelecek hafta parlamentoda kabul edilmesini sağlamak için 28-29 Kasım'da AB Dönem Başkanı Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne kadar vakti bulunuyor.

AB dışişleri bakanları, birkaç gün önce Ukrayna'ya Ortaklık Anlaşması'nın imzalanabilmesi için halen tutuklu bulunan Timoşenko'nun serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...