Trump, 'Obamacare'in yerine hazırlanan yeni sağlık sistemini övdü

ABD Başkanı Donald Trump, önceki Başkan Barack Obama döneminde çıkarılan ve kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen sağlık reformunu eleştirdi, kendi yönetiminin hazırladığı yasa tasarısını ise "yeni ve harika bir sağlık sistemi yasa tasarısı" sözleriyle övdü.

Anadolu Ajansı 07.03.2017 - 21:23

Trump, 'Obamacare'in yerine hazırlanan yeni sağlık sistemini övdü

ABD'de gündemin en önemli maddeleri arasında yer alan yeni sağlık sistemi tartışmalarının merkezindeki isim olan Trump, dün yayınlanan yeni sağlık sistemi yasa tasarısıyla ilgili açıklama yaptı.

Trump, Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda, "Yeni ve harika sağlık sistemi yasa tasarımız değerlendirme ve tartışmalar için açıklandı. Obamacare ise tam bir felaket" açıklamasını yaptı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise Sağlık Bakanı Tom Price, Kongrenin ilgili komite başkanlarına bir mektup göndererek, Trump'ın yeni tasarısının Amerikan halkını Obamacare'in problemlerinden kurtarma amacına hizmet edeceğini kaydetti.

Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Ofisi Direktörü Mick Mulvaney ise Obamacare'in sigortalanmayı makul hale getirip, sağlık masraflarını karşılanamaz düzeye getirdiğini savundu. Bunun mutlaka değişmesi gerektiğini belirten Mulvaney, yeni yasa tasarısı ile Amerikan halkının sağlık harcamalarını daha rahat karşılanabilir bir seviyeye çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti.


ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler, kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen Düşük Maliyetli Sağlık Sigortası (ACA) Reformu'nun büyük bölümünü feshetmeyi öngören tasarıyı dün açıklamıştı. Federal hükümetin sağlık sistemindeki rolünü azaltmasını amaçlayan tasarıda öne çıkan en büyük iki değişiklik, sağlık sigortası teşvikleri ve cezalarının kaldırılması olacak.

Temsilciler Meclisi'nde çarşamba günü oylamaya sunulması öngörülen tasarının, Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında bu sene yaşanacak en şiddetli tartışmalara neden olması bekleniyor. 237 Cumhuriyetçi ve 193 Demokrat vekilin bulunduğu Temsilciler Meclisi'nden sert muhalefete rağmen geçmesi beklenen yasa tasarısı, daha sonra ABD Senatosu'na gönderilecek.

Senatodaki 100 sandalyeden 52'si ile çoğunluğu elinde tutan Cumhuriyetçilerden en az 4'ünün karşı çıkabilecek olması ise tasarının kaderini belirsizleştiriyor. Ohio Senatörü Rob Portman, West Virginia Senatörü Shelley Moore, Colorado Senatörü Cory Gardner ve Alaska Senatörü Lisa Murkowski, Senato Çoğunluk Lideri Mitchell McConnell'a yazdıkları mektupta, Obamacare ile sigortalanan yoksul Amerikalıları kapsamayacak bir tasarıya "Hayır" diyeceklerini bildirmişti.

ABD'de bir yasa tasarısının Senatodan geçmesi için en az 51 oy alması gerekiyor.

Sayfa Yükleniyor...