Türk askerleri intihar saldırılarını önlüyor

Afganistan'daki ISAF'ın Fransız komutanı General Stollsteiner, Türk ve İtalyan birlikleri sayesinde Kabil'deki intihar saldırılarının azaldığını söyledi.

Haberler 07.07.2009 - 23:58

NATO’nun önderliğinde Afganistan’da devam eden ve kısa adı ISAF olan Uluslararası Güvenlik ve Yardım Günü’nün Kabil bölge Komutanı Fransız general Michel Stollsteiner, Türk ve İtalyan birlikleriyle Kabil’de yapıkları çalışma sayesinde intihar saldırılarında ciddi bir düşüş kaydedildiğini açıkladı.

Görev süresi 10 Temmuz'da sona erecek olan Stollsteiner, Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen video konferansta Kabil’in asayişiyle ilgili bilgiler verdi.

General Stollsteiner, Türk ve İtalyan birliklerinin  Kabil’deki çalışmalarını etkili olduğuna dikkat çekerek, Temmuz 2008’den bu yana Kabil ve bölgesinde bir veya iki medyatik bomba eylemi dışında intihar saldırıları, bombalı eylem veya uluslararası basının dikkatini çekmek üzere gösterişli saldırıların artık olmadığını söyledi.

Stollsteiner, İtalyan ve Türk birlikleriyle birlikte Kabil ve civar bölgede  güvenlik ile asayişi Afgan polisi ve güvenlik kuvvetlerine devretmeye başladıklarını açıklayarak, bu sayede Afgan halkının güvenliğinin yine Afgan halkından oluşan yerel yetkililer sayesinde gerçekleştiğini, intihar saldırılarının azalmasında da önemli bir payın bulunduğunu söyledi.

Fransız general, Türk, Fransız ve İtalyan birliklerin yıl başından bu yana 7 bin intihar saldırısı, bombalı eylem veya saldırı önlediklerini belirtti.

20 Ağustos’ta Afganistan’da yapılacak genel seçimlerde olağanüstü bir eylem beklemediklerini dile getiren Stollsteiner, “ISAF Kabil Bölge Komutanlığı olarak her tür saldırıya karşı hazırlıklıyız. Ancak  seçimlerin güvenliğinden başlıca sorumlu ISAF veya NATO değil doğrudan Afganistan güvenlik güçleri, polis ve Afgan ordusudur. Buna rağmen Afgan yetkililerin talep etmeleri halinde 3500 asker ile güvenliği sağlamak için ivedi güç olarak hazırız” dedi.

Kabil bölgesinde asayişin düzelmesinin sadece askeri olanaklara bağlamayan Stollsteiner “İçişleri Bakanı ile Milli Savunma Bakanı rüşvetle mücadele konusunda ciddi önlemler aldılar. Ve bu önlemler meyvelerini veriyor” diye konuştu.

10 Temmuz’da görevden ayrılacağını ifade eden Stollsteiner, 1 Kasım tarihinden itibaren Kabil Bölge Komutanlığı'nın Türk subayların komutasında olacağını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...