Türk tarafı Rumların önerisini reddetti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in sunduğu Güvenlik ve Garantilerle ilgili önerisini reddetti.

Haberler 06.09.2016 - 21:46

Türk tarafı Rumların önerisini reddetti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anastasiadis’in bugünkü görüşmede sunduğu güvenlik ve garantiler konusundaki yazılı önerisinin, Kıbrıs Türk halkının güvenlik endişelerini giderecek nitelikte olmadığını açıkladı.

Kıbrıs’ta oluşturulması hedeflenen yeni güvenlik ve garanti sistemi, Kıbrıslı Türklerin güvenliğinin her zaman olduğu gibi Türkiye tarafından sağlanmasını, Rumlarınsa kendi güvenlik ve garanti koşullarını, NATO gibi uluslararası bir şemsiye altında oluşturmasını öngörüyor.

Ancak Rum Yönetimi, Türk askeri varlığını ve garantör ülkeleri reddeden bir politika izliyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum liderin yoğunlaştırılmış müzakerelerde basına açıklama yapılmaması yönündeki mutabaka da aykırı davranmasını eleştirdi.

Liderlerin, müzakerelerin 14 Eylül’deki son görüşmesinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile New York’ta üçlü zirve kararını açıklama mutabakatı olmasına rağmen Rum liderin bunu tek yanlı açıklayarak anlaşmaya aykırı bir davranış sergilediğini söyledi. 

Sayfa Yükleniyor...