Avrupa Konseyi, referandum sonucuna ilişkin ilk değerlendirmeyi NTV'ye yaptı. Sonuçtan çok mutlu olduğunu söyleyen Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Bu Türkiye'nin Avrupa standartlarına yaklaştığını gösteren bir işaret" dedi.

Jagland şöyle konuştu:

"Çok mutluyum. Bu ilk önce Türkiye'nin kendisine çok güçlü bir işaret. Aynı zamanda Avrupa'ya da, Türkiye'nin Avrupa standartlarına yaklaştığını gösteren bir işaret. Bence bu, bir süre önce başlatılan son derece tarihsel bir sürecin parçası.

Sürecin daha geniş tabanlı olması gerektiğini ya da daha derinlikli olması gerektiğini, sivil toplumla daha fazla istişarede bulunulmasının gerekli olduğunu her zaman iddia edebiliriz. Ben çok o konuya girmek istemiyorum. Ben yalnızca Türkiye'deki nüfusun onaylamış olduğu değişikliklerin ne olduğuna bakarım ve bunlar da; Türkiye'nin daha da demokratik bir sürece yönelmiş olduğu ve Avrupa standartlarına daha da yakınlaşmış olduğunu gösteriyor. Biz de bugün bunu selamlıyoruz."

AİHM'İN YÜKÜ HAFİFLEYECEK
Jagland, yapılan değişikliklerle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de yükünün hafifleyeceği görüşünde:

"Türkiye'de bütünüyle yeni bir anayasa olmasının daha iyi olacağını söyleyenler oldu. Ancak biz bu yöntemin de, adım adım doğru yönde ilerlemenin, Anayasa'yı adım adım değiştirmenin de bir alternatif olduğunu düşünüyoruz. Örneğin artık Türkiye'deki insanların şikayetlerini doğrudan Anayasa Mahkemesi'ne taşıyabilecek olmaları, Türkiye'deki yurttaşlar açısından da, Strasbourg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi için de ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımdır. Çünkü bu, şu anda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gelmekte olan pek çok davayı artık Türkiye'nin kendi başına ele alabileceği anlamını taşımaktadır. Bu adımla Türkiye'deki yargı sistemi çok daha etkili hale gelmektedir ve dolayısıyla aynı zamanda AİHM'in yükünü de hafifletmektedir."

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, değişikliklerle ilgili gerekli mevzuat hazırlanırken hükümetin, Venedik Komisyonu'nun görüşünü de almasını istedi:

"Bence şimdi olan gerekli mevzuatı oluşturmak. Dolayısıyla şimdi referandum sonrası yapılacaklar büyük önem kazanacaktır. Bence Türk hükümetinin Venedik Komisyonu'ndan yardım istemesi çok iyi olur, çünkü komisyon dünya ölçeğinde tanınan bir uzmanlık grubu ve bu komisyonla birlikte çalışmak şu an Türkiye için çok önemli olacaktır."

Türkiye'nin önümüzdeki dönemde Avrupa Konseyi başkanlığını devralacak olması ile ilgili ise Jagland şunları kaydetti:

"Bence Avrupa Konseyi başkanlığı Türkiye'ye çok yardımcı olabilir. Bu başkanlık, Türkiye'nin AB'ye katılmasına kuşkuyla yaklaşanlara Türkiye'nin Avrupa ailesine ait olan, gerçek anlamda demokratik bir ülke olduğunu gösterecektir. Bu yüzden de Türkiye'nin başkanlık dönemini dört gözle bekliyorum, hem Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığı da Türkiye'deyken kurumun tümüne başkanlık edecek olması Türkiye için de, Avrupa için de çok önemli bir etkinlik olacaktır."