NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüş ayrılıklarının ittifak açısından kimi sorunlar yarattığını ileri sürerek, 'daha iyi bir işbirliği' önerisini gündeme getireceğini duyurdu.

Anders Fogh Rasmussen, Atina ve Ankara'ya yapacağı resmi ziyaretler öncesinde, NATO'nun internet sitesi bağlantısıyla yansıttığı bir yazısında, iki başkentteki temasları sırasında, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konusunun ele alınmasını isteyeceğini bildirdi.

İkili ilişkilerin söz konusu olduğunu bildiğini ancak varılan noktada, bu konunun NATO görevlerinde de sorunlar yarattığını anlatan Rasmussen, ittifakın Afganistan ve Afrika'da, AB ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirmek istediği görevlerde uzlaşmaya varılamamasının gerekçesinin Türk-Yunan uzlaşmazlığı olduğunu savunan ifadelere yer verdi.

Rasmussen, yazısında, Orta Asya ve Arap ülkeleriyle işbirliğinin geliştirilmesine verdiği öneme de değinirken, bu alanda Türkiye'nin 'anahtar' konumunda olduğunu, Ankara temaslarında bu konuyu da ön plana çıkaracağını kaydetti.

NATO Genel Sekreteri'nin, yarın Atina, 27 Ağustos Perşembe gününden itibaren de Ankara'da temaslarda bulunması öngörülüyor.