Askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Moskova-Şam seferini yapan Suriye Havayolları'na ait A 320 tipi yolcu uçağının Türk savaş jetleri tarafından zorla Esenboğa Havalimanı'na indirilmesi sonrası Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Ankara'ya zorla indirilen ve Rus yolcuların da içinde bulunduğu Suriye uçağıyla ilgili Türkiye'den detaylı açıklama bekliyoruz" açıklaması yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Askeri mühimmat taşıdığı şüphesiyle durdurulan ve 8 saat alıkonulan uçakta bulunan 17 Rus yolcunun Rus Büyükelçiliği yetkilileriyle görüşmelerine izin verilmedi. Rus tarafı, Türk yetkililerden bu tutumları nedeniyle bir açıklama beklemektedir" denildi.

Açıklamada, bu olayla yolcuların yaşam ve güvenliklerinin de tehlikeye atıldığı ileri sürüldü.

TÜRKİYE: RESMİ 'AÇIKLAMA' TALEBİ YOK
Türk Dışişleri Bakanlığı ise, Rusya'nın detaylı açıklama talebinin resmi olarak kendilerine ulaşmadığını açıkladı.

RUS YETKİLİ: UÇAKTA SİLAH YOKTU
Rus Interfax haber ajansına açıklama yapan Rus üst düzey yetkili de, Moskova'dan kalkan Suriye uçağında hiçbir silahın bulunmadığını belirtti.

"Yolcu uçağında askeri amaçlı hiçbir sistem veya parça bulunmuyordu, bulunamazdı da' diyen Rus yetkili, "Suriye'ye askeri bir cihaz göndermek isteseydik bunun için yasadışı yollar tercih etmeye gerek kalmazdı. Resmi düzeyde olayı çözerdik" şeklinde konuştu.

'ZORLA BELGE İMZALATILDI'
Russia Today televizyonu internet sayfasında verdiği haberde ise, Türk yetkililerin, savaş uçakları eşliğinde zorla indirilen Suriye uçağındaki yolcu ve mürettebata zorla bazı belgeler imzalattığını ileri sürdü.

İmzalatılan belgelerde, uçağın "acil iniş" yaptığı ve Türk savaş uçaklarının müdahale etmediğinin yer aldığı iddia edildi.

SURİYELİ HOSTESTEN AÇIKLAMA
Russia Today televizyonuna telefonla açıklama yapan yolcu uçağının hosteslerinden Şerin Aziz, "Uçaktaki dört kişi darp edildi. Belgeleri imzalamak istemeyen iki yolcu ve iki mürettebat darp edildi. Bu belgelerde ne yazılı olduğunu anlamadık. Kaptan pilotun hayatından endişe ettik. Kaptan pilot, 'acil iniş' belgelerini imzalamaması halinde gözaltına alınmakla tehdit edildi" dedi.