Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti Avrupa basınında da yer aldı. İngiliz Independent gazetesinde, gezi dolayısıyla kaleme alınan bir değerlendirmede, Almanya'daki Türkiye kökenli göçmenlerin karşı karşıya kaldıkları muamelenin Türkiye ile Avrupa'nın arasındaki çatlağı yeniden açtığı belirtildi.

Gazeteye Berlin'den yazan Tony Paterson, Erdoğan'ın Türk göçmenlerin entegrasyonuyla ilgili politikaları ‘uluslararası hukukun ihlali’ olarak tanımlaması "şaşırtıcı derecede dobra bir hüküm" olarak nitelendi.

Haberde, Erdoğan'ın Almanya hükümetinin, Türk toplumunun Almanca konuşmasına yönelik kampanyasına getirdiği eleştirilere, ülkenin entegrasyondan sorumlu meclis üyesi Maria Böhmer'in Erdoğan'ı entegrasyonu eleştirmeye değil, desteklemeye davet eden cevabına da yer verildi.

Gazetenin değerlendirmesinde, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Ankara'da geçen hafta sarf ettiği Türkiye'nin Avrupa'ya ait olmadığı, başka bir ortaklık düşünülmesi gerektiği sözleri hatırlatıldı. Ayrıca, bugün Erdoğan ile yapacağı görüşmede Almanya başbakanı Angela Merkel'in de benzer bir duruş sergileyeceği tahmini yapıldı.