Kuzey Kore, dün sabah erken saatlerde uzaya bir telekomünikasyon uydusu gönderdiğini açıkladı.

ABD'nin tüm uyarılarına karşın denemeyi gerçekleştiren Kuzey Kore, çok başlıklı roketle uzaya gönderilen uydudan ilk yayına başladığını iddia etti. Fırlatılan uydunun Japonya üzerinden geçtiği belirtildi.

ABD Kuzey Askeri Komutanlığı ve Kuzey Amerika Uzay Savunma Komutanlığı, fırlatılan uydunun yörüngeye oturmadığını açıkladı. Füzenin birinci aşamasının Japon Denizi'ne, diğer aşamalarının da Büyük Okyanus'a düştüğü belirtildi. Açıklamada, ''Yörüngeye giren bir şey olmadığı gibi, Japonya'ya da bir şey düşmedi'' denildi.

Nükleer programından dolayı yaptırımlarla karşı karşıya olan Kuzey Kore'nin denemesi uluslararası toplumdan büyük tepki gördü. Kuzey Kore'nin uydu fırlattığını duyurması üzerine ABD ve müttefikleri bu ülkenin uzun menzilli füze fırlattığını ileri sürdü.

ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin bu tavrı ile kendini daha da izole ettiğini söyledi ve Pyon-Gyang yönetiminin provokatif hareketlerden kaçınmasını istedi.

Denemeye Güney Kore'den de tepki geldi.

Rusya ve Çin itidal çağrısında bulundu, Avrupa ülkeleri denemeyi sert bir dille kınadı. Almanya, denemenin ağır bir provokasyon olduğunu vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi ise, Kuzey Kore'nin füze denemesinin ardından bugün acil talebiyle toplandı ancak toplantıdan bir karar çıkmadı.