Ve Mübarek gitti...

Cumhurbaşkanı yardımcısı Ömer Süleyman Hüsnü Mübarek'in istifa ettiğini duyururken, yönetim orduya geçti. Mısır halkı sokaklarda 30 yıllık dönemin sona ermesini kutluyor.

11.02.2011 - 10:38

Ve Mübarek gitti...

Mısır'da 18 gündür devam eden isyan sonunda amacına ulaştı.


Hüsnü Mübarek'in yetkilerini devrettiğini açıkladığı cumhurbaşkanı yardımcısı Ömer Süleyman televizyonda yaptığı açıklamayla Hüsnü Mübarek'in istifa ettiğini duyurdu.

Süleyman açıklamasında, "ülkemizin geçmekte olduğu, güçlüklerle dolu gelişmeler çerçevesinde Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, bu makamından istifa etmeye karar verdi" dedi. Süleyman ayrıca istifa sonrasında ülke yönetiminin Yüksek Ordu Konseyi'ne geçtiğini de açıkladı.

18 gündür sokak ve meydanları dolduran Mısır halkı sevinç gösterileri yapıyor.

Başkente Kahire'nin yanı sıra ikinci büyük kent İskenderiye'de de halk Mübarek'in gidişini havai fişeklerle kutladı, şehir merkezlerinde konvoylar oluşturan halk 'Başardık' sloganları attı.

"ORDU HALKA MEŞRUİYETİNE ALTERNATİF DEĞİL"
Bu arada El Arabiye televizyonu, Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin, parlamentoyu, kabineyi feshedeceği ve ülkenin Yüksek Anayasa Mahkemesi Başkanı ile yönetileceği öne sürdü.

Mısır ordusu sözcüsü de kısa süre bir açıkalam yaptı. Mübarek’e saygılarını sunan sözcü, ölenler için üzgün olduklarını, önlerindeki süreçte nasıl hareket edeceklarini planladıklarını söyledi. Sözcünün en önemli mesajı ise, "Ordu halkın meşruiyetine alternatif değildir" oldu.

İLK AÇIKLAMA BARADEY'DEN
Muhalif lider El Baradey açıklamayı, "bu hayatımın en güzel günü. Ülke artık özgür" sözleriyle değerlendirdi.

Ülkenin en büyük muhalif grubu Müslüman Kardeşler'in eski parlamento grubu lideri Muhammed el Katatni Reuters'a yaptığı açıklamada, "Mısır halkını ve şehitleri selamlıyorum. Bugün, Mısır halkı için zafer günüdür. Devrimin en önemli hedefine ulaşıldı" dedi.

Katatni, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi tarafından atılacak bir sonraki adımı beklediklerini ifade etti. Ayrıca, devlet televizyonu Nil TV ve Egypt Radyo TV Union 1 (Ertu1) da, süreçle ilgili ordu ve sivil yetkililerden bazı önemli açıklamaların gelebileceğini duyurdu.

Mısır'da istifasının ardından Mübarek'in ülkeyi terkedip terketmeyeceği ve konumunun ne olacağı tartışılmaya başlandı.EYLEMCİLER SARAYA YÜRÜDÜ
Mübarek'in iktidardaki son günü, 18 gündür devam eden gösterilerin en büyüğüne sahne oldu.  Şimdiye kadar eylemler sadece meydan ve sokaklarda yapılmıştı ancak bugün eylemler Başkanlık Sarayı çevresine sıçradı. Devlet televizyonu eylemciler tarafından kuşatılırken ajanslar sabah saatlerinde bir kısım göstericinin Başkanlık Sarayı önünde slogan attığını ve saray çevresindeki askerlerin müdahalede bulunmadığını bildirdi. Ancak öğleden sonra saray çevresinde çatışmaların yaşandığına dair haberler gelmeye başladı. Devlet televizyonu da eylemcilerin saraya doğru yürüyüşe geçtiğini duyurdu.

MÜBAREK KAHİRE'DEN AYRILDI
Öğle saatlerine doğru, Mübarek'in başkent Kahire'yi terk ettiği haberleri geldi. Görgü tanıkları en az iki helikopterin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan havalandığını söyledi. Herhangi bir kaynak belirtmeden Mübarek'in Kahire'den ayrıldığını duyuran El Arabiye televizyonu da, Cumhurbaşkanının Kızıl Deniz'deki tatil beldesi Şarm Eşşeyh'e gittiğini iddia etti. Mübarek'in burada büyük bir yazlık konutu bulunuyor.

ABD: OLUMLU BİR İLK ADIM
ABD Mübarek'in Kahire'den ayrıldığı haberlerini "olumlu bir ilk adım" olarak nitelendiridi. Beyaz Saray sözcücü, kendilerine de Hüsnü Mübarek'in Şarm Eşşeyh'e gittiğine dair bilgiler geldiğini söyledi ancak detay vermedi.

YETKİ DEVRİNE MISIR ORDUSU'NDAN ONAY
Sabah saatlerinde toplanan Mısırlı generaller yaptıkları açıklamada, ordunun Mübarek’in yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a devri konusuna onay verdiğini ve ordunun bu sene içinde özgür ve adil bir seçim yapılacağını garanti ettiğini duyuruldu. Yapılan açıklamada olağanüstü halin kaldırılacağı da vurgulandı.

BARADEY: ORDU EL KOYSUN
Muhalif lider Muhammed El Baradey de yaptığı açıklamada “Mısır patlamak üzere. Ordu duruma el koysun” dedi.


Başkanlık Sarayı önündeki askerler ve tanklar Başkanlık Sarayı önündeki askerler ve tanklar


SUBAYLAR EYLEME KATILIYOR
Üst düzey askerler toplantı halindeyken, ordunun orta düzey subayları halk hareketine katılmaya başladı. Reuters'a açıklamada bulunan Binbaşı Ahmed Ali Şuman, "Silahlı kuvvetlerin halkla dayanışma hareketi başlamıştır" dedi.

Başkent Kahire'nin Tahrir Meydanı'ndaki gösteride dün gece halka hitap eden Ali Şuman, "rütbeleri yüzbaşı ile yarbay arasında 15 subay halk hareketine katıldı" diyerek, silahını orduya teslim ettiğini de bildirdi.

Meydanın batı girişini korumakla görevlendirilen Şuman, harekete katılan diğer subayların da cuma namazından sonra halkla konuşacağını belirtti ve subayları da Mübarek karşıtı gösterilere katılma çağrısı yaptığını belirtti.

Devlet televizyonu önünde toplanan kalabalıklar Mübarek karşıtı sloganlar atıyor. Devlet televizyonu önünde toplanan kalabalıklar Mübarek karşıtı sloganlar atıyor.

POLİS KARAKOLUNA SALDIRI
Olaylar sadece Kahire ile sınırlı değildi. İskenderiye kentinde yüzbinler cuma namazından sonra sokağa dökülürken, İsmailiye, Suveyş, Mahala ve Tanta'da da halk Mübarek'in istifası talebiyle meydanlarda toplandı.

Sina'daki El Ariş şehrinde bin kadar Mısırlının bir polis karakoluna saldırdığı bildirildi. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, tutukluları serbest bırakmak için karakola saldıran kişilerle, karakolun çatısına çekilen polisler arasında çatışma çıktı.

BEKLENEN AÇIKLAMA AKŞAM 6'DA GELDİ
Gün boyunca eylem ve çatışma haberleri gelmeye devam ederken, devlet televizyonu öğle saatlerinde Cumhurbaşkanlığı'ndan bir açıklama yapılacağını duyurdu. Beklenen açıklama TSİ 18.00 civarında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'dan geldi. Süleyman'ın, Hüsnü Mübarek'in istifa ettiğini açıklaması ile sokak ve meydanları dolduran yüzbinler sevinç gösterilerine başladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...