Husi militanlar sabah erken saatlerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ağır silahlarla saldırdı.

Saray'a çıkan tüm sokakları tutan Cumhurbaşkanlığı Muhafızları ağır silahlarla çevrede konuşlanan Husi militanlarla çatıştı. Saray etrafındaki çatışmalar devam ediyor. Saray muhafızlarıyla çatışan Husi militanların içeri girdiği de iddia edildi. 

Yemen hükümeti adına açıklama yapan bir yetkili, "Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ofisinde ve hayati tehlikesi bulunmuyor" dedi.

Yemen'in başkenti Sana'da dün güvenlik güçleriyle Husi militanlar arasında yaşanan çatışmalarda 9 kişi yaşamını yitirmış, 80 kişi yaralanmıştı.

DEVLET TELEVİZYONU HUSİLERİN ELİNDE
Başkent Sana'da son dönemde etkilerini giderek artıran Husi militanları, yollara barikatlar kurdu. Husi militanlar, resmi haber ajansı ve resmi televizyonunun kontrolünü de ele geçirdi.

Taraflar bir yandan da ateşkes sağlanması için görüşmeler yürütüyor.

ÖZERKLİK İÇİN MÜCADELE VERİYORLAR
Hükümet kaynakları tarafından darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Husiler, 2004'ten bu yana daha fazla özerklik elde etmek için mücadele ediyor.

Yemen'de Eylül ayından bu yana başkent Sana'nın kontrolü Husilerin elinde bulunuyor. 
Yemen'de Eylül ayından bu yana başkent Sana'nın kontrolü Husilerin elinde bulunuyor. 

Şİİ HUSİLER FEDERASYONA KARŞI
Yemen'de bir anayasa taslağı ülkenin 6 eyalete ayrılmasını öngörüyor. Ancak Şii Husiler, bölgeler arasında zenginliğin eşit derecede dağıtılmayacağını gerekçe göstererek, federasyona karşı çıkıyor.

Şİİ-SÜNNİ AYIRIMI
Yemen'de mevcut iktidar Sünnilerden oluşuyor ve Suudi Arabistan'ın bu yönetimi desteklediği ileri sürülüyor.

Şii Husilerin ise, İran tarafından desteklendiği iddia ediliyor. Yemen'de Arap Yarımadası El Kaidesi de çok etkili ve terör eylemleri düzenliyor.