Yemen’de kanlı cuma: 41 ölü

Başkent Sana, Yemen’deki eylemlerin en kanlı gününe sahne oluyor. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

Haberler 18.03.2011 - 14:39

Yemen’de kanlı cuma: 41 ölü

Yemen’de bir ayı aşkın süredir devam eden gösterilerde bugün en kanlı gün yaşanıyor. Başkent Sana'da güvenlik güçleri yönetim karşıtı göstericilere ateş açtı.

Hastane kaynakları, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevden gitmesini isteyen göstericilere açılan ateş sonucu 41 kişinin öldüğünü, 100'den fazla kişinin yaralandığını belirtti. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Sağlık yetkilileri ve görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin göstericilere, cuma namazından sonra, toplandıkları meydanın dışına yürümelerine engel olmaya çalışırken ateş açtığını söyledi.

OLAĞNÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ
Yemen Devlet Başkanı Salih de Ulusal Savunma Konseyi'nin ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı. Salih, alınan kararla silah taşınmasının yasaklandığını söyledi. Cuma namazından sonra göstericilere ateş açılmasından dolayı üzüntü duyduğunu kaydeden Salih, olay sırasında polisin alanda bulunmadığını ve ateş açmadığını iddia etti.

Salih, "çatışmaların vatandaşlarla protestocular arasında çıktığını" ifade ederek, protestocular arasında "silahlı unsurlar" bulunduğunun açık olduğunu ileri sürdü.

YARALILARA MÜDAHALEDE YETERSİZ KALINIYOR
Bu arada Sana'daki Meydani Hastanesi'nin yaralıları tedavi etmekte yetersiz kaldığı bildirildi.

El Cezire televizyonunun Yemen'deki muhabiri, olayların ardından Meydani'ye götürülen yaralı sayısının fazla olması sebebiyle hastanenin yetersiz kaldığını, doktorların onlarca yaralıya hastane bahçesinde müdahale ettiğini aktardı.

Muhabir, Meydani Hastanesi'nden bir doktorun, gelenlerin daha çok başından ve göğüsünden yaralandığını ifade ettiğini belirtti.

El Cezire televizyonu, olaylarda can kayıpları dışında 200 civarında yaralı olduğunu duyuruyor.

Sayfa Yükleniyor...