Yeni Zelanda'da plastik poşet kullanımı yasaklanıyor

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, gelecek yıldan itibaren ülke genelinde plastik poşet kullanımının yasaklanacağı açıkladı.

ntv.com.tr 10.08.2018 - 12:57

plastik poşet.jpg

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkede her yıl yüz milyonlarca plastik poşetin kullanıldığını belirterek, gelecek yıl temmuzdan itibaren plastik poşetlerin yasaklanacağını ifade etti.

Yeni Zelanda'da iki büyük süpermarket zinciri bu yılın sonuna kadar plastik poşet kullanımının aşamalı olarak azaltılarak sona erdirilmesini planladıklarını duyurdu.

Fransa, Belçika, Çin, Hawaii, Kenya ve ABD'nin California eyaleti daha önce plastik poşet kullanımına yasak ya da sınırlama getirmişti.

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 1 trilyon adet plastik poşet kullanılıyor ve bunların yüzde 10'undan azı geri dönüştürülüyor.

TÜRKİYE'DE ÜCRETLİ OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetleri tüm satış noktalarından ücretli olarak alınacağı açıklamıştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, kullanımı her geçen gün artan plastik alışveriş poşetlerinin hızlı bir şekilde çöpe dönüşmesi, hafif ağırlıkları nedeniyle etrafa yayılarak çevre kirliliğini önemli ölçüde artırması ve mevcut geri dönüşüm oranları çok düşük olduğundan kaynak verimliliğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle ücretlendirileceğine dikkat çekilmişti.

Tüm satış yerlerinde plastik poşetlerin ücretli olarak temin edilmesine ilişkin uygulama 1 Ocak 2019 tarihinde hayata geçecek.

VİDEO: ''GEZEGEN Mİ PLASTİK Mİ?'' (NATİONAL GEOGRAPHİC DERGİSİ ÇARPICI FOTOĞRAFLAR YAYINLADI)

Sayfa Yükleniyor...