Yunan basını 'sabotaj' diyor

Yunanistan'da orman yangınları kontrol altına alınamıyor. Yunan basını, yangının kundakçılar tarafından çıkarıldığını, hükümetin ise müdahalede geç kaldığı yorumunu yaptı.

24.08.2009 - 10:09

Yunan basını 'sabotaj' diyor

Söndürme çalışmalarına itfaiye ekipleri ile ordu birliklerinin yanı sıra halkın da katıldığı belirtilen haberlerde yangın bölgelerinde hüküm süren şiddetli rüzgarların çalışmaların güçlükle sürdürülmesine neden olduğu kaydedildi.


Yer yer kontrol altına alınan bazı noktalar, akşam saatlerinde yangın söndürme uçak ve helikopterlerin geri çekilmesiyle yeniden alevlendi.

Atina'nın kuzeydoğusunda yer alan ''Agios Stefanos'', ''Pallini'', ''Suli'', ''Pikermi'', ''Palea Pendeli'',''Aniksi'' , ''Rodopoli'', ''Drafi'', ''Geraka'', ''Stamata'' ve ''Dionisos'' semtlerini etkisi altına alarak yarım ay şeklinde yayılan yangının yer yer söndürülmesine rağmen bir çok noktada yeniden alevlenmeler yaşandığı ve durumun tekrar kontrolden çıktığı açıklandı.

Özellikle ''Dionisos'' bölgesindeki yangının genişlemesi durumunda Atina'nın banliyölerinden ''Ekali'' semtinin ciddi yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı kaydedildi.

Yangın nedeniyle başta ''Agios Stefanos'' olmak üzere birçok yerleşim biriminin tahliye edildiği belirtilen haberlerde, buna rağmen halkın büyük bir bölümünün evlerini terk etmemekte direndiği, evlerinin avlularına, hatta çatılarına sıçrayan alevleri kendi çabaları ile söndürmeye çalıştıkları kaydedildi.

Pendeli Dağı'na da sıçrayan yangının bölgedeki bir manastırı tehdit ettiği, olay yerindeki itfaiye ekiplerinin alevlere teslim olan çok sayıda iş yeri ile evi söndürme çalışmalarını sürdürdükleri bildirildi.

''Dionisos'' bölgesinde yer yer kontrol altına alınan alevlerin yeniden canlanarak bölgede geri kalan yeşil alanın da tahrip olmasına yol açtıkları kaydedildi.

Haberlerde, ''Drosia'' semti sakinlerinin yangın öncesi ormanlık alanda seyreden motorsikletli kişilerin bölgeye yanıcı madde attıkları ihbarında bulundukları, bunun da yangınların kundaklama sonucu çıktıkları ihtimalini güçlendirdiği değerlendirmesinde bulunuldu.

Atina Savcılığının yangının çıkış nedeninin araştırılmasına yönelik soruşturma başlattığı açıklandı.

Yunan basını, yangının kundakçılar tarafından çıkarıldığını, hükümetin ise müdahalede geç kaldığı yorumunu yaptı.

Atina çevresindeki son yeşil alanların 3 gündür devam eden yangınla yok olduğunu yazan gazeteler, 160 bin dönüm orman, çalı ve tarım arazisinin yok olduğunu, bunun yanı sıra tarım ve hayvancılık işletmeleri, konut ve işyerlerinin büyük zarar gördüğünü kaydetti.

Hükümeti yangına geç müdahale etmekle de suçlayan basın, yangınının derhal söndürülememesinin felakete yol açtığı değerlendirmesi yaptı.

Atina'da yayımlanan Apoyevmatini gazetesi, "büyük felaket" olarak nitelediği yangının, kundaklama sonucu çıktığını savunduğu haberinde, deneyimli itfaiyecilerin yangının insan eliyle çıktığına emin olduklarını belirtti.

Alevleri yükselten sert rüzgarların ve yangının arkasında kundakçıların bulunmasının hükümet için iyi birer mazeret olduğunu da kaydeden Apoyevmatini, "Ancak hükümetin vatandaşların öfkesini yatıştırmak için daha ikna edici yanıtlar bulması ve her şeyden önce, bu tür durumlara karşı daha iyi örgütlenmenin sağlanmasına bakması gerekiyor" ifadesini kullandı.

"Devlet mekanizması Attika katledilirken donakaldı" başlığını kullanan Ethnos gazetesi, cuma akşamı başlayan yangına gereken dikkatin gösterilmediğini ve yangın söndürme araçlarının intikalinin geç yapıldığını belirtti.

Hükümetin dış yardım istemekte geç kaldığını da öne süren Ethnos, izinli itfaiyecilerin bile ancak dün işbaşına çağrıldıklarını yazdı. Hükümetin 2 yıl önce Mora yarımadasını kavuran yangında olduğu gibi plansız ve hazırlıksız olduğu yorumunu yapan Ethnos gazetesi, "Hükümet, iki yıl önceki Parnitha dağı ve Mora yangınlarından sonra gelecek kuşaklar aleyhine bir cinayet daha işledi. Geçmişten ders çıkarmadı ve gereken önlemleri yine almadı" ifadesini kullandı.

Ta Nea gazetesi ise ortadaki kanıtların, yangının kundaklama sonucu çıktığını gösterdiğini ve hükümetin yanlış değerlendirmeleri nedeniyle kontrol altına alınamadığını yazdı. Bölgede yaşanan felaketin çevre açısından sonuçlarının ağır olacağına da dikkati çeken Ta Nea, bilim adamlarının Atina çevresindeki son yeşil alanların da yok olmasıyla sıcaklığın ortalama 6 derece yükselmesinin ve sel tehlikesinin artmasının beklendiğini söylediklerini kaydetti.

Kundakçıların hedefi olan Attika bölgesinde 1981 yılından bu yana 300 bin dönüm yeşil alanın yakıldığını ve yerine lüks villalar inşa edildiğini belirten Ta Nea, yangının ilk başladığı saatlerde devlet mekanizmasının çok yavaş tepki gösterdiği yorumunu da yaptı.

Mora yarımadasındaki büyük yangını hatırlatarak, "2007 kabusu tekrarlandı" ve "30 yıldır önce yangın sonra villalar" başlıklarını kullanan Elefterotipiya gazetesi, "Devlet mekanizmasının yeteneksizliği yüzünden zaten çökmekte olan hükümetin büyük darbe aldığını" yazdı.

Elefterotipiya gazetesi, Attika bölgesinde son 30 yılda yanan 300 bin dönüm yeşil alanın 100 bin dönümlük bölümünün şehir planları içine alındığını ve orman alanlarına lüks villalar inşa edildiğini de kaydetti.
İtfaiye ekiplerinin 4 geniş cepheye yayılan alevlerin Atina'nın kuzeyindeki Parnitha Dağı yakınlarına da sıçramasından endişe ettikleri, söz konusu bölge yakınlarında önlem alınması çalışmalarını sürdürdükleri açıklandı.

Bu arada, ''Anthusa'' bölgesinde bir kişi ile ''Dionisos'' bölgesinde bir itfaiye erinin hafif yaralı olarak hastaneye sevk edildikleri belirtildi.

Haberlerde, yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına, ordu ve itfaiyeye ait toplam 156 araç, 12 yangın söndürme uçağı ile 8 helikopter, belediyelere ait 30 su tankeri, 390 itfaiyeci, 340 asker ile çok sayıda gönüllünün katıldığı belirtildi.

İtfaiye teşkilatından yapılan açıklamada, Fransa'dan gönderilen iki yangın söndürme uçağı ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin gönderdiği bir helikopter ve dört adet yangın söndürme aracı akşam saatlerinde Atina'ya ulaştı ve bu sabahtan itibaren de söndürme çalışmalarına katıldı.

Öte yandan, Sivil Savunma Teşkilatı, halkı soğukkanlı olmaya çağırdı. Teşkilat, yangının tehdit altına aldığı evlerde kalanlara, hanelerindeki patlayıcı ve yanıcı maddeleri uzaklaştırmaları, pencere ve kapıların aralıklarının ıslak bezler ile sıkıca kapatılması, yangın alanlarında mahsur kalanların ise evlerinden çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

Yunanistan Meteoroloji Müdürlüğü(EMY) ise yangın söndürme çalışmalarını zorlaştıran 6 şiddetindeki rüzgarların önümüzdeki saatlerde de hızını yitirmelerinin beklenmediğini açıkladı.
Yunanistan'da ''Eğriboz'' (Evia), ''Zakinthos'' ile ''Skiros'' adaları ile ''Viotia'' ve ''Ahaia'' kentlerinde çıkan yangınların kontrol altına alınması çalışmalarının da aralıksız olarak sürdürüldüğü belirtildi.

Atina'nın Kuzeydoğusunda yer alan ''Marathonas'', ''Pentelis'', ''Varnava'' ve ''Rodopolis''de gün boyu sürdürülen yangın söndürme çalışmaları sonucunda belirli bir oranda yavaşlayan yangınların gece saatlerinde yeniden alevlendiği belirtilen haberlerde, özellikle ''Dionisos'' bölgesindeki yangının genişlemesi durumunda Atina'nın banliyölerinden ''Ekali'' semtinin ciddi yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı kaydedildi.

Öte yandan Yunan özel Alpha televizyonu, başkentin kuzeydoğusundaki bir çok semt ve yerleşim birimini etkisi altına alan 4 büyük yangın cephesiyle yaklaşık 72 saattir mücadele verildiği sırada, yangın bölgesinin dışındaki ''Hasia'' yerleşim biriminde çıkan bir çalı yangınına kimliği açıklanmayan, yabancı uyruklu bir şahsın, tartışma sonrasında eşinin üzerine yanıcı madde dökerek ateşe vermesinin neden olduğunu duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...