Yunanistan’da intiharlar arttı

Avrupa ülkeleri arasında intihar vakalarının en az yaşandığı ülke olan Yunanistan'da, bugün durum tersine döndü. Ülkede yaşanan intihar vakalarının 2011 yılının ilk 5 ayı içinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında arttığı saptandı.

Haberler - NTV Haber 19.12.2011 - 11:42

Yunanistan’da intiharlar arttı

Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz, intihar oranlarını artırdı. Ülkede, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmada, Avrupa ülkeleri arasındaki intihar vakalarında en büyük artışın Yunanistan'da yaşandığı ortaya çıktı.

Ülkede, 2011 yılının ilk 5 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında intiharlarda, artış olduğu saptandı. Daha önce Avrupa'da en düşük intihar oranına sahip olan Yunanistan, son bir yılda listenin en üst sırasında yer aldı.

İŞTEN ÇIKARILMA KORKUSU İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR
Ülkede intihar vakaları en çok, Başkent Atina'nın bulunduğu bölgede yaşandı. İntihar vakalarındaki artışı önlemek için kurulan telefon hatlarını geçen yıl günde 10 kişi ararken, bu sayı bu yıl tam 10 kat artarak 100'e çıktı.

Bu hatları arayanlar 30 ila 50 yaşlarındaki kadınlar ve 40 ila 45 yaşlarındaki erkekler. Aynı dönemde psikologlara başvuranların oranı da yüzde 30 oranında arttı.Uzmanlar, özellikle borcu olanların, işsiz kalanların ya da işten çıkarılma endişesi duyanların intiharı düşündüğünü belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...