14 bin aday sıfır çekti

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını şu sıralarda düzenlediği basın toplantısıyla açıklıyor.

Haberler 30.04.2010 - 10:17

14 bin aday sıfır çekti

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla şu sıralarda açıklama yapıyor.

Yarımağan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"1.487.493 adayın sınavı geçerli sayıldı. 14 bin adayın puanı hesaplanamadı.

70 bin aday tercih yapma hakkı elde edememiştir.

133 adayın sınav sonucu iptal edildi.

69 adayın kopya çektiği anlaşıldı. 1 soru iptal edildi.

Fen Bilimleri Testi adayların yarısından fazlası tarafından boş bırakıldı. Fen Bilimleri’ni öğrencilere sevdiremiyoruz. Aynı durum Matematikte de var.

Adayların yüzde 45’i kız, yüzde 54’ü erkektir.

Sınava giren  eski mezunların oranı bu yıl azalmıştır. Son sınıf düzeyinde sınava katılım artmıştır.

Sınava başvuranların yüzde 70’i lise kökenlidir.

Meslek liselerinin sınav başarısı beklentinin altında kaldı."Sınav sonuçları saat 10.30'dan itibaren ÖSYM'nin internet sitesinden öğrenilebilecek. Sonuçlar için tıklayın

YGS'nin değerlendirilirken her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturuluyor.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek.

YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

Sayfa Yükleniyor...