NTV

19 üniversite için rektör ilanı

Eğitim

Kanun hükümünde kararname ile değiştirilen yeni rektör atama sistemi Boğaziçi Üniversitesi'nin ardından 19 üniversitede daha uygulanacak. YÖK üniversite listesini ve başvuru formunu yayınladı. Adayların herhangi bir üniversitede çalışıyor olması ise şart değil.

Rektörlük seçim sisteminin değişmesinin ardından YÖK, ilk kez, rektör olmak isteyenler için başvuru formu yayınladı. Adaylar, atanmak için Yükseköğretim Kurulu'na bizzat başvuracak.

Aday olmak içinse halen bir üniversitede çalışıyor olma şartı aranmayacak. YÖK'ün internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 19 üniversiteye rektör ataması yapılacak.

En az üç yıl profesör olarak görev yapmış olmak, devlet memuru olarak istihdam edilmek için bir engeli olmamak ve 67 yaşını tamamlamamış olmak, rektör aday adayı olabilmek için aranan şartlar arasında.

Adayların, herhangi bir devlet veya vakıf üniversitesinde kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışması ise gerekmiyor.

Aday olmak isteyenler, kişisel bilgilerinin ve yayınlarının yanı sıra, "Adaylık nedenleriniz, potansiyelinizi ve vizyonunuzu ortaya koyan projeler ile üniversitenizle ilgili planlarınız" bölümlerinin de yer aldığı başvuru formunu dolduracak. Başvurular, 21-28 Kasım tarihleri arasında YÖK'e yapılacak.

YÖK, aday adayları arasından gerekli gördüklerini görüşmeye çağıracak. Ardından da belirleyeceği 3 ismi Cumhurbaşkanı'na sunacak.

ETİKETLER