2019- YÖKDİL Pazar günü gerçekleşecek

ÖSYM tarafından düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, 3 Kasım Pazar günü 41 il, 47 sınav merkezinde yapılacak

Anadolu Ajansı 01.11.2019 - 11:05

2019- YÖKDİL Pazar günü gerçekleşecek

Akademik kadroda yer almak isteyen aday öğrenciler Google'da 2019- YÖKDİL ile ilgili arama yapmaya başladı.

Bu yıl ise ilk kez Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'na (2019-YÖKDİL) başvuruları 13-23 Eylül'de tarihlerinde gerçekleşti.

Daha önce Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) koordinasyonunda Anadolu ve Ankara Üniversitelerince düzenlenen YÖKDİL'in, sonbahar döneminden itibaren ÖSYM tarafından uygulanmasına karar verilmişti.

Bu kapsamda YÖKDİL, 3 Kasım Pazar günü 41 il, 47 sınav merkezinde uygulanacak.

2019 YÖKDİL NE ZAMAN?

Saat 10.15'te başlayacak ve 3 saat (180 dakika) sürecek YÖKDİL, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde yapılacak.

Adaylar, bir dönemde sadece bir yabancı dil ve alandan sınava girebilecek. Sınav sonuçları, Yükseköğretim Kurulu ve kurumları ile geçerliliği kendi mevzuatlarında kabul edilmiş diğer kurum ve kuruluşları tarafından aranan yabancı dil koşulunun sağlandığını belgelendirmek amacıyla kullanılabilecek. 

YÖKDİL SONUÇLARI KAÇ YIL GEÇERLİ?

Sınav sonuçları, sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak.

VİDEO: YABANCI DİL ÖĞRENCİLER İÇİN NEDEN ÖNEMLİ

Sayfa Yükleniyor...