3 bilinmeyenli YGS denklemi

Şifre skandalı sonrası YGS sonuçlarının açıklanması yine ertelendi. Sonuçlar savcılık incelemesi bitince açıklanacak. Öğrencileri belirsiz bir süreç bekliyor.

25.04.2011 - 08:40

3 bilinmeyenli YGS denklemi

Üniversiteye giriş sınavında ‘şifre’ iddialarıyla başlayan skandal çığ gibi büyüyor.


ÖSYM, daha önce 18 Nisan’dan 25 Nisan’a ertelediği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvurularını, bu kez ‘Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarının açıklanacağı güne’ bıraktı. YGS sonuçlarının açıklanması ise soruşturmaya bağlı. Soru kitapçıklarını okumayı bitiren ÖSYM, sınav sonuçlarının Ankara Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma tamamlanınca açıklanacağını duyurdu.

LYS BAŞVURULARI ERTELENDİ
Radikal'in haberine göre, ÖSYM, üniversiteye girişte ilk basamak olan YGS'nin ardından LYS başvurularının 18 - 27 Nisan 2011 tarihlerinde yapılacağını duyurmuştu. Ancak YGS’deki ‘şifre’ skandalı patlayınca ÖSYM’nin takvimi değişti ve LYS başvuru tarihleri 25-29 Nisan 2011 olarak açıklandı.

Başvurular bugün başlayacaktı, ancak adayların başvuru yapması için gereken YGS sonuçları henüz açıklanmadığı için bu mümkün değildi. Ve ÖSYM dün açıklama yaptı:

“27 Mart 2011 tarihinde yapılan 2011-YGS değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır. Başsavcılığın araştırmaları bitince sonuçlar açıklanacaktır. 25 Nisan 2010’da başlaması planlanan LYS başvuruları da YGS sonuçları açıklandığı andan itibaren başlayacak ve adayların başvurmalarını sağlayacak kadar süre uzatılacaktır.”

MATBAADAKİ ‘ESARET’ BİTTİ
LYS başvuruları ertelenirken LYS’nin tarihine ilişkin değişikliğe gidilmedi. Eğer son anda başka bir değişiklik olmazsa LYS oturumları 18-26 Haziran’da yapılacak.

YGS’deki şifre iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında cuma günü METEKSAN matbaasına giden ve dünkü ALES öncesi ‘kapalı devre dönemi’ nedeniyle matbaadan çıkamayan bilirkişi heyetinin çalışmaları da yaşadıkları esaret de dün sona erdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan dün birlikte matbaaya gitti. Bilirkişi heyetinin, 1 milyon 700 bin adayın soru kitapçığı ve cevap anahtarlarına ilişkin veri tabanını incelemeyi tamamladığı bildirildi.

Radikal, 1.7 milyon öğrencinin üç bilinmeyenli denklemle karşı karşıya olduğunu belirtti:
1-Savcılığın incelemesi ne zaman bitecek?
2-Sonuç gelmeyince ikinci sınava nasıl hazırlanırım?
3-Sınav iptal edilirse ne yaparım?

LİSELİLER ‘ŞİFRE’NİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN SOKAKTA
YGS kitapçıklarındaki ‘şifre’ iddiaları üzerine başlayan liseli gösterileri dün de sürdü.

İstanbul, Ankara, Adıyaman, Kocaeli gibi bir çok kentte üniversite adayları ÖSYM’yi ve hükümeti protesto eden pankartlarla gösteri yaptı, bazı göstericiler AKP binalarına yürümek istedi. Polis bu göstericileri engelledi.

Ankara’da toplanan grup, ‘geleceği karartılan gençler’ için çevredekilere helva dağıttı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...