Adalet Bakanlığı (hakimlik ve savcılık) sınavları ne zaman, saat kaçta? Sınav kaç dakika sürecek, kaç soru?

Adalet Bakanlığı Sınavları (Adli Yargı/İdari Yargı/Adli Yargı-Avukat) için geri sayım başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan sınav öncesinde, sınava katılım sağlayacak adaylar tarih ve saat bilgisi araştırıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hakim ve Savcı Yardımcılığı döneminin de başladığını duyurdu. Peki, 2023 Adalet Bakanlığı sınavları ne zaman, saat kaçta? Sınav kaç dakika, kaç soru?

Adalet Bakanlığı (hakimlik ve savcılık) sınavları ne zaman, saat kaçta? Sınav kaç dakika sürecek, kaç soru?

2023 sınavlarının ne zaman yapılacağı, sınava kısa bir zaman sorgulanıyor. 23-24 Aralık tarihlerinde yapılacak olan Adalet Bakanlığı sınavlarının saat kaçta başlayacağı, sınav süresi ve kaç soru sorulacağı merak ediliyor. Peki, Adalet Bakanlığı sınavları ne zaman, saat kaçta? kaç dakika, kaç soru?

2023 ADALET BAKANLIĞI SINAVLARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

23-24 Aralık 2023 tarihinde uygulanacak olan 2023-Adalet Bakanlığı Sınavlarında;

Adaylar, 23 Aralık 2023 tarihinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak alan Bilgisi Testi’nin uygulanacağı 1. Oturum için saat 10.00’dan sonra; Adli Yargı Testi’nin uygulanacağı 2. Oturum için saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Adaylar, 24 Aralık 2023 tarihinde Adli Yargı-Avukat Testi’nin uygulanacağı 3. Oturum için saat 10.00’dan sonra; İdari Yargı Testi’nin uygulanacağı 4. Oturum için saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Adalet Bakanlığı (hakimlik ve savcılık) sınavları ne zaman, saat kaçta? Sınav kaç dakika sürecek, kaç soru? - 1

KAÇ DAKİKA, KAÇ SORU?

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinde 65 soru bulunacak ve cevaplama süresi 80 dakika olacaktır.

Adli Yargı Testi, Adli Yargı-Avukat Testi ile İdari Yargı Testinde 35’er soru bulunacak ve cevaplama süresi her bir test için 50’şer dakika olacaktır.

HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI DÖNEMİ BAŞLIYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Hakim ve Savcı Yardımcılığı döneminin başladığını duyurdu.

Bakan Tunç açıklamasında şunları söyledi;

"Hakim ve Savcı Yardımcılığı dönemi başlıyor."

2 yıl süren hakim ve savcı adaylığı yerine 1 yılı Adalet akademisinde , 2 yılı da tecrübeli hakim ve savcılarımızın yanında tabiri caizse usta çırak ilişkisi içerisinde toplam 3 yıl sürecek hakim ve savcı yardımcılığı ile hakim ve savcılarımızın mesleğe kabul öncesi daha nitelikli yetişmelerini amaçlıyoruz.

Milletimize ve yargı camiamıza hayırlı olsun.

İlk sınav bugün.

800 Adli yargı,
100 Avukatlık’tan geçiş,
100 İdari yargı olmak üzere
1000 Hakim ve Savcı Yardımcısı alımı için bugün ve yarın (23-24 Aralık) gerçekleşecek sınava giren tüm adaylarımıza başarılar diliyorum."

Sayfa Yükleniyor...