'Anason kokusundan ders yapamıyoruz'

Nevşehir Üniversitesi, yanında yer alan içki fabrikasından yayılan kokudan rahatsız...

Haberler 20.10.2010 - 12:10

'Anason kokusundan ders yapamıyoruz'

İçki fabrikasından gelen anason kokusu nedeniyle öğrenci ve öğretim üyelerinden sürekli şikayet aldığını belirten Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, bir an önce bu soruna çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Anason kokusunun yanında, fabrikadan üniversiteye insanın genzini yakan ağır bir kokunun da yayıldığını belirten Kılıç, daha önce gerek fabrika yetkilileri, gerekse valilik ve belediyeye başvuruda bulunduklarını ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını kaydetti.

Kılıç, şunları söyledi:

''Çevre ve Orman Bakanlığı, Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesi nezdinde bu soruna çare bulunmasını rektör olarak talep ediyorum. Üniversitemiz personeli, üniversitemizin hemen yanında yer alan Türkiye'nin en büyük rakı fabrikası olan Mey İçki'den zaman zaman rahatsız olduklarını bana iletiyorlar. Gerek öğrencilerimiz, gerek idari personelimiz ve gerekse de öğretim üyelerimiz anason kokusundan ve bunu yanında ağır, insanı rahatsız eden, genzini yakan bir kokudan rahatsız oluyor'' dedi.

Fabrikanın üzüm alım dönemlerinde de, üniversitede yoğun karasinek sorununa yaşandığını belirten Kılıç, ''Fabrikada üzümün alım dönemlerinde populasyonu artan karasinek, bizleri çok rahatsız ediyor. Biz yerleşkede kendi imkanlarımızla ilaçlama yapmamıza rağmen karasineği engellemekte zorlanıyoruz'' diye konuştu.  

Mey İçki Sanayii Ticaret A.Ş Ceo'su Galip Yorgancıoğlu ise, Nevşehir'deki fabrikanın, ilgili çevre kanunu ve yönetmeliklere uygun çalıştığını söyledi.

Yorgancıoğlu, ''Fabrikamız, 25 ağustos 2010 tarihinde Çevre Bakanlığı ve Nevşehir Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından denetlenmiş ve herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmemiştir'' dedi.


Sayfa Yükleniyor...