'Andımız' kaldırılacak mı?

Bakan Çubukçu, ilköğretimde okutulan ''andımızın'' kaldırılması yönünde verilen önergenin Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda kabul edilmediğini söyledi.

26.11.2010 - 15:42

'Andımız' kaldırılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, BDP Milletvekili Şemdin Sakık'ın bugün gazetelere yansıyan ilköğretimde okutulan andımız ile ilgili açıklamaları üzerine şunları söyledi:         

''Milli Eğitim Şurası'nda alınmış bir karar yok, bu konuda verilmiş bir önerge söz konusu. Önergeyi Genel Kurul üyelerinden bir öğretmen verdi. Genel Kurulda da bir oylama yapıldı. Andımızın kaldırılması yönünde verilen önerge Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda kabul edilmedi, bu konuda bir tavsiye kararı çıkmadı. Bu konu üzerinde çok fazla tartışma oldu, bu kadar fırtına ve gürültü koparılması çok anlamlı değil. Andımız 1937 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından kaleme alınmış, 12 Eylül ihtilalinde bir takım eklemeler yapılmış bir and, çok da dünyada örneği yok.''       

Bu gibi konuların demokratik bir ülkede tartışılabileceğine işaret eden Çubukçu, ''Bunlar öneri olarak alınabilir, önerilir, kabul edilir veya edilmez. Nitekim Şura'da kabul edilmedi, nitekim böyle bir tavsiye kararı yok. Dolayısıyla olmayan bir şey üzerinde bu kadar tartışma yapmayı da ben zaman kaybı olarak görüyorum. Eğitim adına konuşulacak çok şeyimiz var.'' diye konuştu.      

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...