NTV

Başarısızlığa izin verin

Eğitim
başarısız-öğrenci-1-08-13.jpg

Eğitimciler, çocukları için her şeyi yapan ve onlara sorumluluk yüklemeyen aileleri uyarıyor: "Çocuklarınızın başarısız olmasına izin verin. Çocuklar başarısız oldukça öğrenirler."

Eğitim uzmanları, ailelerin çocuklarının hayatına aşırı müdahale etmesinin zararlı olduğunu belirtiyorlar. Ebeveynlerin, çocukları için ödevleri yapması veya çalışmalarda fazla yardım etmesi sorumluluk duygusunu köreltiyor, özgüveni düşürebiliyor. Bu tip ailelerin çocuklarında kaygı, güçsüzlük ve çaresizlik gibi duygular görülüyor. Uzmanlar ailelerin bunu iyi niyetle yaptıklarını, çocukların yüklerini azaltmak istediklerini belirtiyorlar ancak bu çocuklar için zararlı.

Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden Judith Locke aşırı korumacı aileler hakkında bir çalışma yaptı. Çalışmada gözlenen ailelerden bazıları çocuklarının kampa gitmesine, araba kullanmayı öğrenmesine izin vermiyor. Bazı aileler 10 yaşındaki çocuklarının yemeğini kendileri kesiyor. Bu davranışlar çocukların problemlerle başa çıkmasını ve sorumluluk sahibi olmasını engelliyor.

Çalışmada ortaya çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise bu tip ailelerin yetişkinlere değil çocuklara inandığı yönünde. Aşırı korumacı aileler gerçek ne olursa olsun çocuğun algısını görmeyi tercih ediyorlar, çocuklarının hatalı olduğu fikrini reddediyorlar.

Uzmanlar, aşırı korumacı ailelerin çocuklarının sorunlar karşısında çözüm üretemediğini belirtiyorlar. Bunun da çocuklarda özgüven kaybına, kaygıya, çaresizliğe neden olduğunu vurguluyorlar. Bu tip çocukların yetişkinlik dönemlerinde de bu sıkıntıları çekeceklerini ortaya koyuyorlar.

Çalışma sonuçlarına göre bazı çocuklar ise her şeye hakkı olma hissi geliştirebiliyor. Bu his sorumluluk, organizasyon, iyi davranışlar gibi özelliklerin gelişmesini engelliyor.

ETİKETLER